Koncern pomagał i oczekiwał lojalności. W kolonii udało się stworzyć niemal idealne warunki do życia. Mieszkańcy mogli startować w konkursach na najpiękniejszy ogródek czy uczestniczyć w spotkaniach kółka śpiewaczego. Poza tym, musieli się jednak podporządkować do regulaminu. Nie mogli stawiać ogrodzeń, ani przenosić tradycji małorolnych na grunt miejski. W przypadku niesubordynacji czy manifestacji lewicowych poglądów pracownik dostawał nakaz eksmisji.


Anna Syska, historyczka i popularyzatorka architektury radzi, by kolonię zwiedzać bez planu. Między ceglanymi domami z płaskimi dachami warto zwrócić uwagę na dwa budynki wybudowane w innym stylu: willa dyrektora zakładu obuwia Bata (Dom Rencisty) oraz budynek biblioteki.


Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota o 18.05. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska. Gość audycji: Anna Syska, historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki "Spodek w zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim". Wśród jej zainteresowań są przede wszystkim architektura XX wieku, budownictwo sportowe, twórczość Jerzego Gottfrieda oraz architektura koncernu Bata. Miłośniczka kundli, dachowców i ceramiki Steatyt. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura.