- A
- A
- A
#4 - Skamieniałe Miasto
Rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto został utworzony w 1974 roku. Jest on częścią Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. O jego założenie walczył Włodzimierz Tomek (leśnik) wraz z żoną Krystyną (inżynier z uprawnieniami geodezyjnymi).Rezerwat utworzono dla ochrony grup skałkowych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Ich kształty uformowały się pod wpływem wietrzenia i erozji. Poszczególne formy skalne występujące na terenie rezerwatu mają swoje nazwy. W większości nawiązują one do kształtów - Czarownica, Orzeł, Borsuk.
Powierzchnia rezerwatu to 15 ha. Skąd nazwa? Zaczerpnięto ją z ludowych podań. Jedna z legend mówi o rycerzu u imieniu Cieszko, który był władcą grodu. Za jego niegodziwy postępek - złamanie polskiej zasady gościnności, cały gród, łącznie z mieszkańcami miał skamienieć. Inna zaś mówi o klątwie rzuconej na mieszkańców za rozwiązłe życie.
Zwiedzanie rezerwatu warto rozpocząć od skał Ratusz i Czarownica, kolejno kładką przewieszoną nad drogą wojewódzką przejść w kierunku skały Grunwald. Następnie wędrować w kierunku Warowni Dolnej i Górnej, Orła, Grupy Borsuka oraz Piramid. Dobrym miejscem do wypoczynku jest Pustelnia. Po krótkiej przerwie można ruszyć w kierunku Wąwozu Czarownic i wodospadu. Taka propozycja szczególnie atrakcyjna będzie dla rodzin. Przejście szlaku wolnym tempem zajmuje nie więcej niż trzy godziny.
Goście audycji:
- Wojciech Sanek, dyrektor Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach
- Katarzyna Hołda, edukatorka i przewodniczka po Skamieniałym Mieście
Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:20
Kolizja czterech samochodów na Zakopiance w kierunku Krakowa. Są utrudnienia
-
18:03
Tajemnice Caravaggia i Artemizji Gentileschi
-
17:39
Komu przeszkadzał model pociągu na placu zabaw? Wandale zniszczyli ulubioną zabawkę dzieci w nowym parku
-
17:38
Najlepsze książki nie tylko na Święta- polecają krakowskie księgarki.
-
16:54
Lodowisko w Wadowicach w nowym miejscu i pierwszy raz pod dachem
-
16:22
Spór o majątek i tragedia w gminie Ropa. Biegli zbadają 92-latka
-
16:10
Autoradykalizacja i „solo terrorysta” w Polsce. Co mówi sprawa 19-latka podejrzanego o plan zamachu?
-
15:45
Choinki z pistacji, dzwonki z włóczki - zajrzyj na kiermasz i kup ozdoby od wyjątkowych artystów
-
15:44
Potrzebna krew! Okres świąteczny to trudny czas dla banków krwi
-
15:32
Ada Sari pochodzi z Wadowic. Teraz słynna śpiewaczka wita podróżnych na dworcu kolejowym
-
15:24
Brudna bomba
-
14:59
Powiat brzeski. Nie żyje mężczyzna przygnieciony ciągnikiem
-
14:40
Utrudnienia po wypadku na DW-776 w Ostrowie, strażacy usuwają z jezdni olej