Drobna pomyłka może kosztować ich życie, dlatego swoją pracę wykonują precyzyjnie i z niespotykanym spokojem. Saperzy szkolący żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej swoje doświadczenie wynieśli z zagranicznych misji wojennych oraz pracy przy wyburzaniu obiektów strategicznych. Zajęcia z wykorzystaniem materiałów wybuchowych prowadzili na poligonach oraz obiektach wojskowych.
"Saperskie barwy są czarno- czerwone: czarne od dymu, czerwone od krwi..." Symbolizują : czerń - ziemię, w której na co dzień przychodzi im pracować, czerwień - przelaną krew w czasie wojen oraz podczas walki z "zardzewiałą śmiercią" - czytamy na wojsko-polskie.pl. Wojska inżynieryjne to nie tylko saperzy, ale także pododdziały budowy dróg i mostów, wydobywania i oczyszczania wody, minerzy, pontonierzy i szereg innych specjalności wojskowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt pomocny nie tylko na polu walki, ale także w czasie pokoju. Żołnierze niosą pomoc potrzebującym w trakcie klęsk żywiołowych: powodzi, pożarów, remontują drogi czy mosty.
16 kwietnia saperzy obchodzą swoje święto. To na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego 16 kwietnia 1945 roku.