-
MOPS, we współpracy ze Strażą Miejską i Policją, regularnie kontroluje miejsca niemieszkalne, zwłaszcza zimą. Latem kontrole są mniej częste.
-
Instytucja zachęca mieszkańców Krakowa do informowania o nowych miejscach, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy, co umożliwia szybką interwencję.
-
Krakowski MOPS oferuje kompleksowe wsparcie, w tym schronienie dla kobiet z dziećmi, pomoc psychologiczną, prawną oraz zawodową.
-
Dostępny jest program wychodzenia z bezdomności, obejmujący mieszkania treningowe, aktywizację zawodową, a także mieszkania wspierane prowadzone przez organizacje pozarządowe.
-
Warunkiem korzystania z wielu form pomocy jest trzeźwość lub przynajmniej systematyczne leczenie uzależnień.
- A
- A
- A
Rodziny bezdomne w Krakowie – jaką pomoc oferuje MOPS?
Ostatni przypadek znalezienia nietrzeźwych rodziców z dwutygodniowym dzieckiem w jednym z krakowskich pustostanów wywołał falę pytań i kontrowersji wokół skuteczności systemu pomocy społecznej. Jak wygląda codzienna praca Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie oraz na jaką pomoc mogą liczyć osoby w kryzysie bezdomności, szczególnie rodziny z dziećmi? O tym opowiada Małgorzata Kurdybacz, kierowniczka działu pomocy osobom bezdomnym krakowskiego MOPS-u.Małgorzata Kurdybacz pytana o skuteczność działań MOPS-u w obliczu ostatniego zdarzenia kiedy w jednym z pustostanów z dwojgiem nietrzeźwych, bezdomnych rodziców znaleziono dwutygodniowe dziecko wyjaśnia, że kluczowym elementem jest współpraca z innymi służbami oraz mieszkańcami Krakowa, którzy często jako pierwsi zauważają osoby potrzebujące:
- Przed każdym okresem zimowym tworzymy wspólnie ze Strażą Miejską i Policją mapę miejsc niemieszkalnych, gdzie przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Odwiedzamy je systematycznie dwa razy w tygodniu, a Straż Miejska odwiedza je każdej nocy - zapewnia.
Odnosząc się do wspomnianej sytuacji odpowiada tak:
- Nie mamy dostępu, czy nie wizytujemy każdego pustostanu, tylko raczej tam gdzie osoby przebywają. Mogą więc zdarzyć się takie sytuacje, że jakieś osoby zajmą na przykład nowy pustostan albo miejsce, które już od dawien dawna nie było zamieszkałe. Trudno powiedzieć o sytuacji tej rodziny - to było jednorazowe przyjście, czy może tam rzeczywiście mieszkali zdecydowanie dłużej? - mówi Kurdybacz.
Wsparcie dla rodzin w kryzysie bezdomności
Ważnym punktem dyskusji stało się pytanie, jak MOPS reaguje, kiedy zgłaszają się osoby oczekujące dziecka, które znajdują się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Jak wyjaśnia urzędniczka, wsparcie udzielane jest natychmiast, a jego zakres obejmuje nie tylko doraźne schronienie:
- Pomagamy rodzinie w znalezieniu mieszkania i nawet dofinansowaniu wynajmu, pomagamy w znalezieniu pracy, zabezpieczeniu finansowym, ale w ostateczności zapewniamy również schronienie dla matki z dzieckiem.
Podkreśliła, że osoby zgłaszające się po pomoc do MOPS-u mogą liczyć również na wsparcie specjalistów: psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego, asystenta osoby bezdomnej.
Rozwiązanie problemu bezdomności to także kompleksowy program wyjścia z kryzysu. Jak podkreśla rozmówczyni, MOPS dysponuje wieloma narzędziami, które mają pomóc w skutecznej integracji społecznej i zawodowej osób bezdomnych:
- Każda osoba przebywająca w schronisku ma przywilej stworzenia indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności. Pomagamy także w problemach opiekuńczo-wychowawczych, kontaktach z instytucjami i rozwiązywaniu spraw prawnych - wyjaśnia Kurdybacz.
Warunek: trzeźwość lub leczenie
Warto przypomnieć, że do pełnego skorzystania z pomocy oferowanej przez MOPS istotnym warunkiem jest utrzymanie trzeźwości lub aktywne leczenie uzależnień. To szczególnie ważne w kontekście opieki nad dziećmi, gdzie wymogi są bardziej restrykcyjne.
Rozmówczyni wskazuje też na szerszy problem – anonimowość dużych miast, takich jak Kraków, które stają się miejscem poszukiwania schronienia nie tylko przez osoby dotknięte kryzysem bezdomności, ale także ukrywające się przed organami ścigania. Tak było w przypadku rodziców dwutygodniowej dziewczynki.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce