Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Serce na dwóch szerokościach" - reportaż Ewy Szkurłat

Serce na dwóch szerokościach - 1

Katarzyna Jawor z Myślenic od 10 lat pracuje w stolicy Peru Limie. Jako świecka misjonarka opiekuje się dziećmi ulicy, wspiera mieszkańców slumsów wielomilionowego miasta. Mieszkańcy Peru obecnie bardziej boją się głodu niż koronawirusa. Podczas obowiązkowej kwarantanny stracili dochody i nie mają z czego żyć. O tym, że mieszkańcy Limy głodują, świadczą białe prześcieradła zawieszone w ich oknach. Tak sygnalizują brak dostępu do żywności.

Na portalu zrzutka można wpłacać środki na pomoc dla mieszkańców Peru. 2 kg. ryżu, 1 kg. cukru, 1 kg. soczewicy, 1 kg. makaronu, puszka mleka i 2 puszki tuńczyka - pozwoli przeżyć wielodzietnej rodzinie 1-2 dni. Koszt takiej paczki to ok. 20-25 złotych. Środki trafiają do dwóch ośrodków, które pomagają najuboższym w slumsach wielomilionowej Limy. Bohaterka reportażu, Katarzyna Jawor, zdjęcia i  relacje z akcji pomocowej umieszcza na FB na grupie 'Pomoc dla Peru". #PomocdlaPeru

https://zrzutka.pl/paczki-zywnosciowe-dla-peru

 

Serce na dwóch szerokościach - 2

Dziś Peru przegrywa walkę z koronawirusem. W niedzielę 15 marca prezydent Martin Vizcarra ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego. Na ulicach Limy pojawiło się uzbrojone wojsko, które zaczęło kierować życiem miasta. Zamknięto granice kraju i zakazany został wszelki ruch międzynarodowy oraz wewnątrzkrajowy. Zamknięto drogi, a przemieszczanie jest możliwe wyłącznie za specjalnym pozwoleniem. Pozamykano sklepy, stragany na jarmarkach, zlikwidowano też popularny handel uliczny, co spowodowało przerażenie i panikę wśród mieszkańców. Zamknięto szkoły oraz urzędy. Wszyscy mieszkańcy kilkunastomilionowej stolicy zostali zmuszeni do pozostania w domu. Między 18:00 a 5:00 obowiązywać zaczęła godzina policyjna. Restrykcje są surowe i bardzo konsekwentnie egzekwowane przez wojsko. Ich nieprzestrzeganie kończy się więzieniem lub karami pieniężnymi. Peru ma obecnie drugi najwyższy wynik, jeśli chodzi o liczbę zakażeń w Ameryce Południowej.

Wg danych z 20.07. zachorowało 365 tysięcy, a zmarło 17 tysięcy osób. Jednak nikt nie wierzy, że te dane oddają rzeczywistą sytuację. Koronawirus uderzył w Limie z niespodziewaną siłą. Światowe serwisy informacyjne pokazują zatłoczone szpitale, ludzi koczujących na ulicy i czekających na informacje o stanie zdrowia ich bliskich, grzebanie ciał na stokach i rozpacz rodzin.

W samej Limie i w Callao –przemysłowej dzielnicy stolicy- przypada rekordowa liczba zakażeń - ok. 70 % wszystkich zanotowanych przypadków. Nikt nie może wjechać ani wyjechać z samej stolicy. Lima zostaje zamknięta i odcięta od reszty kraju. Nadal dzieci do lat 14 i osoby powyżej 65 roku życia mają całkowity zakaz wychodzenia z domów. Wszelkie publiczne zgromadzenia są zabronione, a kościoły zamknięte.
Z powodu ogromnej liczby zakażonych, w stolicy bardzo szybko załamał się system służby zdrowia: brakuje miejsc w szpitalach, specjalistów, brakuje tlenu i respiratorów. Z drugiej strony medykom od miesięcy nie wypłacane jest należne wynagrodzenie ani nie jest zapewniona profesjonalna ochronna. Ludzie są zostawieni sami sobie. Dodatkowym utrudnieniem jest klimat: w piaszczystej, pustynnej Limie panuje akurat zima i jak zawsze o tej porze roku nie ma w ogóle słońca, poranki i noce są bardzo wilgotne i dżdżyste, więc chłód jest bardzo dotkliwie odczuwalny. Każdego roku o tej porze bardzo wiele niedożywionych osób choruje na zapalenie płuc, a w obliczu pandemii tym bardziej.

Stolicę nęka najgorszy z wrogów - GŁÓD. Mieszkańcy najuboższych dzielnic wywieszają w oknach białe flagi sygnalizujące brak środków do życia- jest to błagalna prośba o pomoc. Tam gdzie jest to możliwe organizują na wzgórzach tzw. "olla comun" - czyli "wspólny gar", gdzie z uzbieranych wspólnie kilku produktów (co kto ma lub uda mu się zdobyć) gotuje się posiłek dla 150-200 osób – i przeważnie jest to dla tych ubogich wielodzietnych rodzin jeden jedyny posiłek w ciągu dnia.

Ewa Szkurłat/K.Jawor

Katarzyna Jawor mogła być dyrektorem banku, albo managerem w zagranicznej firmie, bo do tego przygotowały ją studia, które ukończyła. Ona wybrała inaczej - podążyła za tajemnicą i rozpoczęła pracę na rzecz biednych w Peru - jako świecka misjonarka. Wspiera liczne projekty dla ubogich ze slamsów, pomaga w liturgii w kaplicach na peryferiach diecezji. Pracuje z młodzieżą. Od 2018 pracuje w Domu Dziecka Jana Pawła II i pomaga innym Domom Dziecka pozbawionym wszelkiej pomocy ze strony państwa. Od 2012 odwiedza w peruwiańskich więzieniach naszych rodaków, którzy żyją tam w bardzo trudnych warunkach.

Młodzi ludzie, podopieczni i współpracownicy Katarzyny,przyjechali do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Bilety były  drogie i poza ich zasięgiem. Dlatego też młodzież z Myślenic pomogła  swoim rówieśnikom z innego kontynentu. Zorganizowała w swojej parafii akcję "bilet dla brata" . Udało się zebrać środki na trzy bilety. I w ten oto sposób Peruwianki przyjechały do Polski , a Katarzyna Jawor  podzieliła się z nami  opowieściami z serca Limy - stolicy Peru.

Posłuchaj reportażu nagranego podczas Światowych Dni Młodzieży

https://www.radiokrakow.pl/audycje/reportaz-w-radiu-krakow/pozdrowienia-z-peru-reportaz-ewy-szkurlat/

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:19

    To warto wiedzieć: komunikacja i opieka zdrowotna w czasie Świąt

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię