Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny- freeganizm i niemarnowanie

Odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj ponownie – w kwietniowych Przystankach Kulinarnych dużo mówimy o niemarnowaniu – nie bez przyczyny. Po pierwsze statystyki są alarmujące – miliard trzysta milionów ton rok w rok wyrzucanej żywności na świecie, gigantyczne ilości plastikowych opakowań niszczących glebę, oceany i …przedostających się do tego co jemy. Po drugie – jest kolejna okazja by przekonać się, że to każdy z nas może mieć wpływ na środowisko – właśnie przez niemarnowanie i że wcale nie jest to takie trudne – już za tydzień w Radio Kraków wielki festiwal Zero Waste, na który już teraz serdecznie zapraszam. I wreszcie po trzecie – zbliżają się święta – a to jeden z takich okresów w roku, gdy robimy duże zakupy…..często zbyt duże i potem....marnujemy.

Jak się ustrzec nadmiernych zakupów, jak mieć pewność, że kupujemy tylko to co jest nam potrzebne, a tego co kupimy nie zmarnujemy - radziła ambasadorka naszej radiowej akcji Nie Marnuj, autorka bloga kulinarnego „Kuchnia na Wzgórzu” Ulla Pałka.

Jak wiele żywności się marnuje widać....w koszach dużych sklepów. Są tacy, którzy to co wyrzucają supermarkety ratują. Wykorzystują sami, dają potrzebującym i dzielą się z każdym, kto chce. Taką osobą jest Adam Grycko, freeganin, który tę wzgardzoną żywność ...przytula czyli odzyskuje i ma pełnowartościowe, znakomite posiłki.

Niemarnowanie to także przykładanie wagi do tradycji - kupowanie tego co lokalne, sezonowe, co pochodzi od małych wytwórców - rolników i hodowców. To sięganie do pięknej kulinarnej historii Polski. O tym właśnie opowiadał szef kuchni Damian Wajda, który właśnie odebrał nagrodę od Warsaw Insider dla wschodzącej gwiazdy.

Jak zwykle w Przystanku Kulinarnym nie zabrakło Pauliny Bandury z krakowskiej Księgarni pod Globusem z książkową propozycją.

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię