Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przepis na środę: Opony z kolcami? Dozwolone tylko na rajdach

Na aukcjach internetowych można znaleźć opony zimowe z kolcami. Sprzedawcy argumentują, że to świetne ogumienie do jazdy po ubitym śniegu, lodzie, a nawet w grząskim terenie. Ostrzegamy! Te opony są zabronione na polskich drogach.

fot. Kantor.JH [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

- W Polsce obowiązuje zakaz używania opon z umieszczonymi na nich trwale elementami przeciwślizgowymi, czyli z tak zwanymi "kolcami". Mówi o tym art. 60 ust. 2 pkt. 2 prawa o ruchu drogowym. Są oczywiście wyjątki, ale te wyjątki dotyczą tylko i wyłącznie sytuacji związanych z próbami sportowymi, czyli z przejazdami samochodów biorących udział w rajdach zimowych i wyścigach zimowych za zgodą zarządcy drogi, które odbywają się w trybie wykorzystania drogi w sposób szczególny, podczas zorganizowanych imprez - mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

Za jazdę na takich oponach poza rajdowymi trasami grozi 100 zł mandatu.

Opony z kolcami w innych krajach Europy

Sprawdziliśmy, gdzie opony z kolcami mają rację bytu. Są dozwolone chociażby na śnieżonych drogach w Skandynawii, a także we Włoszech, Austrii i Szwajcarii.Jest jednak sporo warunków, które trzeba spełnić, by używać takiego ogumienia.

Po pierwsze, okresy stosowania opon z kolcami są ściśle określone. Po drugie, w niektórych państwach trzeba dodatkowo oznakować samochód, który je wykorzystuje. Po trzecie, aut z oponami kolcowanymi dotyczą bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości.

Dodatkowo, wjazd "na kolcach" do niektórych miast może być płatny.

 


Mateusz Żmija

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię