Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przepis na środę: Nie bądź drogowym "szeryfem"

Wydawałoby się, że jazda "na zamek błyskawiczny" to rozsądny pomysł na zapewnienie płynnego przejazdu przy zwężeniach dróg. Nie wszyscy tak uważają. Kierowcy informują nas, że zjawisko "szeryfowania" nadal jest powszechne. Celowe blokowanie pasa ruchu wzdłuż drogowego zatoru, to nie tylko domena kierowców ciężarówek. Często "szeryfami" stają są też właściciele aut osobowych.

fot. Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Przypominamy, że "szeryfowanie" jest nie tylko zaprzeczeniem drogowej solidarności, prowokowaniem niebezpiecznych sytuacji (zwłaszcza na autostradzie, gdzie trzeba przez to gwałtownie hamować), ale także zachowaniem zabronionym przez prawo.

- Powinniśmy z jednej strony kierować z prędkością bezpieczną, a więc zapewniającą panowanie nad pojazdem, ale z drugiej strony, kierujący jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom - mówi podinsp. Krzysztof Dymura z małopolskiej policji.

W świetle tych przepisów, osoba jadąca do zwężenia drugim pasem i poruszająca się szybciej od innych, nie jest "cwaniakiem". Taki kierowca po prostu wykrzystuje przysługujące mu prawa. Poza tym, nic nie stoi też na przeszkodzie, by opuścić korek i przenieść się na sąsiedni pas, gdy ten jest zupełnie wolny.

Tym bardziej, że wbrew przekonaniom "szeryfów" wjeżdżanie na wolny pas znacząco upłynnia ruch i zmniejsza korki.

Jakie kary grożą za tamowanie ruchu na którymkolwiek z pasów?

- Popełniamy wtedy wykroczenie określone art. 90 kodeksu wykroczeń i będziemy mogli zostać ukarani mandatem karnym w wysokości od 50 do 200 zł. Kierowcy będą też dopisane 2 punkty karne  - dodaje podinsp. Dymura.

Kierowcom pozostaje życzyć szerokich i nieblokowanych przez nikogo dróg.

 

Mateusz Żmija

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię