Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przepis na środę: Brak nalepki słono kosztuje

Za brak nalepki kontrolnej na przedniej szybie grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i wysoki mandat. Po wymianie szyby trzeba zgłosić się do urzędu po wtórnik nalepki i niezwłocznie ją nakleić.

fot. Mateusz Żmija

Każdy samochód, który jest dopuszczony do ruchu, musi mieć nalepkę kontrolną na przedniej szybie. Jeżeli wymieniamy szybę z powodu usterki lub pęknięcia, trzeba zadbać o wtórnik.

Aby otrzymać wtrórnik nalepki kontrolnej, należy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego urzędu z kartą pojazdu, dowodem rejestracyjnym i polisą OC.

Na miejscu wypełnia się też oświadczenie dotyczące tego w jaki sposób poprzednia nalepka uległa zniszczeniu. Kierowca uzupełnia również specjalny wniosek. Wydanie wtórnika naklejki kontrolnej kosztuje 19 zł.

Kara za brak naklejki i drogowe kombinatorstwo

Co się stanie, jeśli nie będziemy czekali na wydanie nalepki, tylko ruszymy w drogę i zostaniemy zatrzymani przez policję? Pojazd nie spełnia wtedy warunków dopuszczających go do ruchu! To tak, jakbyśmy jechali bez tablic rejestracyjnych.

- Za takie wykroczenie można nałożyć mandat od 20 do 500 zł, przypisać jeden punkt karny, a co ważne, obowiązkowo będziemy musieli zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu - wyjaśnia podinsp. Dymura.

Są jednak i tacy, którzy celowo utrudniają zidentyfikowanie pojazdu na drodze.

- Czasami mamy do czynienia z "cwaniakami drogowymi", którzy starają się zakryć numer rejestracyjny pojazdu i być może z premedytacją nie naklejają też nalepki kontrolnej. Pamiętajmy, że jest tam powielony numer rejestracyjny pojazdu, który w przypadku zdjęcia z fotoradaru, pozwala nam zidentyfikować właściciela - tłumaczy podinsp. Dymura.

Zasłaniania tablic rejestracyjnych dotyczą jednak inne przepisy, o których jeszcze wspomnimy w naszym cyklu.


Mateusz Żmija

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię