Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maastricht, dowiodły, że osoby, które często przeklinają, są... bardziej szczere. Międzynarodowy zespół naukowców zebrał grupę 276 osób, na których przeprowadzone zostały 3-etapowe testy. Co ciekawe, przeklinający zwykle wskazywali, że wulgaryzmów używają głównie w sytuacjach doświadczania negatywnych emocji. Psychologowie społeczni tłumaczą, że bluzgi i przeklinanie nie tylko rozładowują stres i przynoszą nam ulgę, ale odpowiednio użyte mogą również cementować więzi oraz pomagać motywować zespół.
- A
- A
- A
Przeklinanie - jak stosowanie wulgaryzmów wpływa na nasz mózg i emocje
Można je „wypikać”, można zastąpić gwiazdką, można ocenzurować – mimo to, przekleństwa są tak pociągające, że nie jesteśmy w stanie przestać ich używać. Panuje przekonanie, że jeśli ktoś używa nieparlamentarnego języka, to jest osobą prostą, nieinteligentną. To mit. Okazuje, się, że osoby, które używają wielu przekleństw, mają bardzo bogaty język i są rozwinięte werbalnie.
Benjamin Bergen, językoznawca i kognitywista, tłumaczy w swojej książce 'What the F*" co przeklinanie mówi nam o naszym języku i umyśle. Przekonuje, że „brzydkie” słowa są pożyteczne. Mogą śmieszyć, wyzwalać albo pobudzać emocjonalnie. Dowodzi, że oferują nam możliwość spojrzenia z nowej perspektywy na to, jak mózg przetwarza język i dlaczego języki świata tak różnią się od siebie.
Z jednej strony przeklinanie uważa się za łamanie zasad dobrego wychowania, a także zachowanie nieżyczliwe i wrogie wobec innych ludzi. Z drugiej strony język z wykorzystaniem przekleństw wydaje się bardziej autentyczny, dzięki czemu jego użytkownicy mogą wydawać się bardziej szczerzy. Przeklinanie bywa często wykorzystywane jako sposób wyrażania intensywnych, ale prawdziwych emocji. Wulgaryzmy bywają również używane w reklamach, a nawet spotach politycznych.
Psycholodzy twierdzą, że przeklinanie, oprócz pomocy w radzeniu sobie ze stresem, ma jeszcze jedną ważną właściwość: może zapobiegać przemocy fizycznej. Jak to jest z tym przeklinaniem? - mówią Małgorzata i Grzegorz Bora, trenerzy rozwoju osobistego. Audycję przygotowała Ewa Szkurłat
Najnowsze
-
08:38
Mieszkańcy Tarnowa z projektem uchwały ustanawiającej użytek ekologiczny „Zielone płuca Tarnowa”
-
07:52
50 lat temu z fabrycznej taśmy wyjechał pierwszy Fiat126p
-
07:28
Tego lata nie uda się uruchomić basenu letniego w Dąbrowie Tarnowskiej
-
07:17
IMGW ostrzega przed burzami z gradem w południowo-wschodniej części kraju
-
07:05
Dwa groźne pożary w Małopolsce: w Krakowie i w Klęczanach
-
22:51
Czterech chętnych, jedno miejsce. TRANSMISJA BARAŻY
-
18:16
Michał Drewnicki gościem Wojciecha Jakubowskiego
-
18:12
Śmiertelny skok do wody w nowo otwartym parku Zakrzówek
-
18:06
Michał Drewnicki: "Program, który mało kto ogląda nadal będzie emitowany za pieniądze podatników"
-
17:46
Sąd nadal nie wie co zrobić ze sprawą byłego prezydenta Tarnowa R. Ścigały
-
17:24
Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
16:44
Wiemy, jak będą wygladać medale Igrzysk Europejskich
-
16:08
S7 Moczydło Miechów - ćwiczenia straży pożarnej
-
16:05
Rzeczniczka pogotowia: świadek odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia
-
15:52
Jacek Zieliński na dłużej w Cracovii
-
15:50
Nowy trener tarnowskich szczypiornistów
-
15:30
Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
09:10
Złoty pociąg, tajemnice medycyny i mała Lotta. Alfabet 4.6.23
-
15:30
Przystanek Kultura na żywo z 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU