-
Dzień Żałoby i apel o solidarność oraz zmiany prawne
Dzień Żałoby ustanowiony po śmierci dr. Tomasza Soleckiego ma podwójny wymiar: upamiętnia tragedię i wyraża solidarność z rodziną zmarłego oraz stanowi apel do władz o realne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracowników służby zdrowia. -
Potrzeba wzmocnienia ochrony medyków
Prof. Małecki apeluje o zmiany legislacyjne, w tym zwiększenie ochrony prawnej medyków (analogicznej do tej, którą mają funkcjonariusze publiczni), rejestry agresywnych pacjentów oraz fizyczne środki ochrony, takie jak kamizelki ochronne i systemy alarmowe w szpitalach. -
Krytyczne spojrzenie na rozwiązania techniczne i legislacyjne
Profesor odnosi się z rezerwą do pomysłów, takich jak anonimizacja danych lekarzy czy pełna kontrola wejść do szpitali, podkreślając potrzebę szukania złotego środka między bezpieczeństwem a dostępnością. Zaznacza też konieczność skutecznego egzekwowania już istniejących przepisów prawa. -
Wymiar edukacyjny i kulturowy zmiany
W rozmowie podkreślono konieczność edukowania przyszłych medyków w zakresie radzenia sobie z agresją, ale także edukacji emocjonalnej społeczeństwa – poprzez nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” w szkołach, który powinien obejmować naukę o emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi.
- A
- A
- A
Prorektor ds. Collegium Medicum UJ: „Medycy nie mogą się bać iść do pracy”
Tragiczna śmierć dr. Tomasza Soleckiego, który został śmiertelnie zaatakowany przez pacjenta w swoim gabinecie lekarskim w Krakowie, wstrząsnęła środowiskiem medycznym i opinią publiczną. W reakcji na to dramatyczne wydarzenie w Szpitalu Uniwersyteckim oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim ogłoszono Dzień Żałoby. Prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, w rozmowie z Radiem Kraków podkreśla konieczność pilnych zmian legislacyjnych, zwiększenia ochrony personelu medycznego oraz wzmocnienia edukacji społecznej w zakresie radzenia sobie z agresją. „Nie powinno tak być, że lekarz, pielęgniarka, wychodząc do pracy będą się zastanawiać, czy wrócą jeszcze do domu” – podkreśla.Tragiczna śmierć lekarza w Krakowie. „Dzień Żałoby” i apel o bezpieczeństwo medyków
Medycy i społeczność akademicka uczcili w środę pamięć zmarłego lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Ten „Dzień Żałoby” ma zdaniem prof. Macieja Małeckiego, prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego podwójny wymiar: upamiętnia tragedię i wyraża solidarność z rodziną zmarłego oraz stanowi apel do władz o realne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracowników służby zdrowia.
Mam na myśli zarówno lekarki i lekarzy, jak i pielęgniarki, jak i ratowników medycznych. Ludzi wszystkich zawodów pracujących w ochronie zdrowia. Jest olbrzymie oczekiwanie wśród tej konkretnej załogi – Szpitala Uniwersyteckiego. Myślę, że to oczekiwanie rozlewa się na cały kraj
– powiedział.
Prof. Małecki: Lekarze, pielęgniarki i ratownicy oczekują realnej ochrony
Prof. Małecki wskazuje na potrzebę zmian legislacyjnych – prace przyspieszyły, a w poniedziałek doszło do spotkania szefa Naczelnej Izby Lekarskiej i szefowej resortu zdrowia. Uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dzwonków „przyzywowych” oraz specjalnych kamizelek ochronnych dla pracowników SOR-ów. Tam bowiem medycy często mają do czynienia z pacjentami, którzy spożywali alkohol, są pod wpływem narkotyków – agresywne zachowania są tam „codziennością”.
Prof. Małecki popiera też pomysł stworzenia „rejestru agresywnych pacjentów”. Zwraca uwagę na brak w systemie ochrony jednolitej informacji o pacjencie, do której mają dostęp wszyscy lekarze: „My w Szpitalu Uniwersyteckim widzimy tylko nasze zapisy, wszystkich oddziałów, poradni, ale tylko naszej instytucji. Nie widzimy tego, jak pracuje lekarz POZ-u, innych specjalistów. I to też utrudnia nam pracę”.
Jednocześnie, gość Radia Kraków z rezerwą podchodzi do pomysłów, takich jak anonimizacja danych lekarzy czy pełna kontrola wejść do szpitali.
W kanonie nauczania jest to, żeby lekarz, pielęgniarka rozpoczęli kontakt z pacjentem lub pacjentką od przedstawienia się. Tego też uczymy naszych studentów. Bezwzględnym wymogiem pracy jest to, żeby każdy pracownik miał na sobie wyraźnie widoczną wizytówkę – mówi.
Edukacja zdrowotna w szkołach kluczem do radzenia sobie z emocjami
Prorektor CMUJ akcentuje konieczność edukowania przyszłych medyków w zakresie radzenia sobie z agresją: „Muszę rozpoznawać pacjentów potencjalnie agresywnych i muszą wiedzieć, jak wtedy postępować”.
Potrzebna jest też edukacja emocjonalna społeczeństwa – tu rozwiązanie widzi we wchodzącej do polskich szkół edukacji zdrowotnej.
Sądzę, że w ramach tego przedmiotu powinny być takie godziny zajęć, w których będzie się mówiło o emocjach. Także o złych emocjach: swoich i czyichś. Jak je rozpoznawać, jak próbować sobie z nimi radzić. A jeśli nie da się z nimi poradzić, to do kogo się zwracać o pomoc – uważa prof. Maciej Małecki.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:14
Agresja wobec medyków. "Pękła tama milczenia" – mówi rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej
-
14:54
Nowy rozdział w działaniu na rzecz cyberbezpieczeństwa w Krakowie
-
14:26
Do 40 tys. złotych wsparcia dla księgarzy. Trwa nabór do programu „Certyfikat dla małych księgarni"
-
14:19
Prezydent zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
-
14:18
"Nie ma przyzwolenia na nienawiść" – szpital w Tarnowie dołącza do ogólnopolskiego protestu
-
13:48
Narodowy Stary Teatr włącza się w Paradę Równości i zaprasza na Queerowy Bal
-
13:28
Oświęcim: Dwie osoby z zarzutami w sprawie wyłudzeń dodatków covidowych
-
13:10
Do 40 tys. złotych wsparcia dla księgarzy. Trwa nabór do programu „Certyfikat dla małych księgarni"
-
13:10
ZNP: reforma edukacji nie zadziała bez godnych wynagrodzeń
-
12:27
Nowa choroba cywilizacyjna. Sterylność dzisiejszego świata może rozwijać schorzenia alergiczne
-
12:10
Prorektor ds. Collegium Medicum UJ: „Medycy nie mogą się bać iść do pracy”
-
11:41
Woda w powiecie limanowskim będzie... limitowana?
-
10:09
Nowa choroba cywilizacyjna. Sterylność dzisiejszego świata może rozwijać schorzenia alergiczne