Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wielkie laboratorium badawcze zbudowane w sercu Krakowa w ramach XIX Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

"Przyszłość w nauce. Nauka w przyszłości" - flagowe hasło tegorocznego festiwalu promuje wydarzenie, które współtworzy blisko trzy tysiące osób. W 40 namiotach ustawionych na powierzchni 1350 metrów kwadratowych naukowcy prowadzą warsztaty, wykłady, prezentacje i specjalne pokazy - w sumie blisko 600 wydarzeń promujących pracę krakowskich uczelni oraz jednostek naukowo-badawczych. Większość wydarzeń odbywa się na płycie Rynku Głównego. Warto też zajrzeć do Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, do kawiarenki naukowej przy ul. Brackiej 10, odwiedzić Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN albo posłuchać wykładów prezentowanych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Uroczysta inauguracja festiwalu przypadła na czwartek 16 maja. Trzydniowe święto nauki zakończy się w sobotę. Festiwalowi patronuje Radio Kraków.

Posłuchaj relacji z festiwalu
 
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie to cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych, w tym seniorów. Jest ono organizowane od 2000 roku, początkowo jako Festiwal Nauki, a od 2017 roku jako Festiwal Nauki i Sztuki. Organizatorami Festiwalu są krakowskie szkoły wyższe oraz instytuty Polskiej Akademii Nauk. Głównym tegorocznym organizatorem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
 
Postęp cywilizacyjny i rozwój istoty ludzkiej realizowany był zawsze dzięki sile i kreatywności jego umysłu. Współcześnie dynamizm tych procesów realizuje się dzięki największym osiągnięciom współczesnego człowieka, czyli nauce i technologii. Festiwal Nauki i Sztuki jest unikalnym miejscem dającym szansę na promocję polskiej nauki, jej potencjału badawczo-rozwojowy oraz osiągnięć, również w odniesieniu do odbiorcy międzynarodowego, ponieważ liczną grupą uczestników są goście zagraniczni przebywający w Krakowie. Ponadto jest on doskonałą okazją do rozbudzania zainteresowań dzieci i młodzieży nauką oraz czynnikiem wspierającym młodych ludzi w tworzeniu świadomości i promowaniu znaczenia postępu, badań naukowych oraz nowych odkryć w rozwoju społeczno-ekonomiczno-gospodarczym Polski.
 
Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem i potencjałem krakowskich uczelni, instytutów naukowych oraz działalnością zaproszonych partnerów Festiwalu mających wpływ na rozwój nauki i sztuki. Główne wydarzenia festiwalowe zaplanowane są w dniach 16-18 maja 2019, kiedy to na Rynku Głównym w Krakowie powstanie Festiwalowe Miasteczko Naukowe. Część wydarzeń będzie odbywała się w Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Anny.  W trakcie trwania Festiwalu uczestnicy będą mieli okazję brać udział w pokazach, wykładach i konkursach o szerokiej tematyce, przygotowanych przez krakowskie uczelnie. Na warsztaty i wykładuy poświęcone psychologii zaprasza Koło Naukowe Studentów Psychologii "Sensorium".
 
Posłuchaj rozmowy z rzecznikiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Pawłem Kozakiewiczem Fot. Joanna Gąska

Fot. Joanna Gąska

Badacze obserwują rodzinę wilków dzięki fotopułapkom. O badaniach dużych ssaków opowiadają naukowcy w Muzeum Przyrodniczym przy ul. Sebastiana 9. 
 

 

 

Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Staniszem - doktorantem w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN na temat nowatorskiej metody stylometrii opracowanej i opublikowanej przez pracowników instytutu

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w formie streamingu, wydarzenia odbywające się zarówno w namiotach festiwalowych, jak i na scenie, będą dostępne dla wszystkich użytkowników internetu, w tym dla osób, które ze względu na bariery fizyczne, zdrowotne i inne, nie będą mogły bezpośrednio wziąć udziału w wydarzeniach festiwalowych. W szczególności do takiej formy udziału w Festiwalu zaproszona została młodzież i dzieci przebywające w krakowskich szpitalach.
Katarzyną Kurek z Instytutu Ochrony Przyrody PAN rozmawiała Ewa Szkurłat

XIX Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Kajtek - wąż zbożowy i Bogumił - wąż mahoniowy byli bohaterami wykładu: " Wąż - gdzie zaczyna się jego koniec?". Prelekcja miała zwrócić uwagę na problemy ochrony gadów.

 

 

Mówi dr hab. P. Adamski z IOP PAN

Owady giną w zastraszającym tempie - alarmują naukowcy. Ale jak je policzyć? Motyle można złapać, zmierzyć, oznaczyć skrzydła specjalnym markerem i wypuścić. Po ilości motyli w wyznaczonym kwartale, można wnioskować wielkość ich populacji - mówi prof. Paweł Adamski z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Prowadzi on m.in. badania motyla niepylaka apollo w Pieninach.

 

Kto chce zostać naukowcem?

Pokazy  naukowe odwiedzają studenci i przedszkolaki. Łaczy ich jedno: marzą o byciu naukowcem. Obserwują chemiczne i fizyczne doświadczenia oraz zadają pytania prowadzącym warsztaty.

 

 

Ewa Szkurłat rozmawia z dr Maciejem Liro

Bezzałogowe statki powietrzne znane wszystkim jako drony stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Poza wykorzystaniem typowo rozrywkowym i rekreacyjnym, drony odgrywają bardzo ważną rolę w wielu dziedzinach nauki, w tym w szczególności w naukach o Ziemi. Przed erą dronów konstruowano specjalne maszty, na których zawieszano aparaty i kamery (np. w badaniach geomorfologicznych czy glacjologicznych). Wykonana na podstawie zdjęć z drona ortofotomapa może służyć do oceny zmian środowiska naturalnego, wpływu eksploatacji oraz do inspekcji maszyn i urządzeń. Teksturowane modele oraz same zdjęcia świetnie nadają się do oceny kondycji wież szybowych oraz wyciągów. Innym przykładem może być wyznaczanie poziomu wody wraz z odległością linii brzegowej od korony zapory.

 

 

Operacje laparoskopowe na fantomie

Fantom brzucha służy studentom medycyny do ćwiczenia operacji laparoskopowych. To jedyny tego typu sprzęt na południu Polski. Studenci Akademii im. F. Modrzewskiego prezentowali jak można wykonywac precyzyjne zabiegi.

 

 

Ewa Szkurłat zajrzała do kilku namiotów naukowych na Rynku Głównym w Krakowie. Ci się tam dzieje?

Pokazy i warsztaty, eksperymenty poczynając od spektakularnych erupcji wulkanicznych, przez niecodzienne pasje prezentowane przez naukowców aż po najdziwniejsze doświadczenia chemiczne  skradły uwagę niemałej publiczności, również tej najmłodszej.

 

O hodowli grzybów mówił Maciej Szczałba z Uniwersytetu Rolniczego

Można je uprawiać na odpadach, mają właściwości antyrakowe, na świecie uprawia się ich ponad 100 gatunków. Grzyby to wdzięczny obiekt badań, w namiocie Uniwersytetu Rolniczego stanął  bioreaktor do produkcji grzybni. Grzyby zawierają pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B,  makro i mikroelementy oraz błonnik pokarmowy.

 

 

Jak działa deska Galtona? deska Galtona

deska Galtona

Deska Galtona  to deska z rozmieszczonymi na kształt trójkąta gwoździami. Kulki spadające z góry odbijają się od gwoździ na różne strony, przy czym prawdopodobieństwo, że kulka skieruje się po odbiciu w prawo jest takie samo, jak skierowanie się jej w lewo i wynosi 0,5. W rezultacie ostateczne położenie kulek jest całkowicie losowe. Deska Galtona to dowód na to, że prawdopodobieństwo można zobrazować. Fizyka i matematyka działają na wyobraźnię.

Joanna Gąska/Ewa Szkurłat

Posłuchaj rozmowy z dyrektorem festiwalu drem Krzysztofem Machaczką
Festiwal Nauki w Krakowie organizowany jest przez krakowskie publiczne szkoły wyższe, przy współudziale instytucji naukowych i jednostek konsularnych. Impreza organizowana jest cyklicznie od 2000 roku, a jej celem jest popularyzacja najnowszych i najciekawszych osiągnięć naukowych krakowskich naukowców. Idea Festiwalu Nauki zrodziła się na Uniwersytecie Jagiellońskim, w trakcie przygotowań do jubileuszu 600-lecia uczelni. Przetrwała do dziś i nabiera coraz większego rozmachu. Świadczą o tym ciekawe pokazy i warsztaty, które pokazują czym zajmują się naukowcy i zachęcają do poznawania świata.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię