|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nietoksyczna, lepiej przyswajalna przez organizm - krakowscy badacze prowadzą zaawansowane badania nad skuteczniejszą terapią nowotworów

Nie tylko sam lek, ale i sposób w jaki specyfik jest przyswajany przez organizm ma kolosalne znaczenie w terapii pacjentów onkologicznych. Za adaptację substancji w organizmie ludzkim odpowiedzialny jest tzw. nośnik leku, który poza niszczeniem tkanek chorych, atakuje również te zdrowe. Żeby ochronić pacjenta, potrzebne są nowe struktury, czyli tzw. nośniki nietoksyczne. Nad związkami na bazie tlenków metali, pracuje zespół naukowców z Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego pod kierunkiem dr inż. Jolanty Pulit-Prociak z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. Z gościem cyklu: "Pracują na Nobla" rozmawiała Joanna Gąska.

Posłuchaj rozmowy w cyklu "Pracują na Nobla"

dr inż. Jolanta Pulit-Prociak, fot. Jan Zych

Po badaniach klinicznych naukowcy rozpoczną procedurę patentową. Jak twierdzą, nowa metoda produkcji nietoksycznych nanonośników na bazie tlenku cynku i tytanu może zrewolucjonizować branżę farmaceutyków onkologicznych. Nośniki nietoksyczne mają być uniwersalne i służyć w różnorodnych terapiach antynowotworowych. Zadanie będzie realizowane przez 3 lata od stycznia 2019 roku, w projekcie Lider i finansowane przez NCBiR (blisko 1,2 mln zł). W zespole pracują nukowcy w składzie: dr inż. Jolanta Pulit-Prociak, dr inż. Anita Staroń, dr inż. Jarosław Chwastowski, mgr inż. Olga Długosz (Politechnika Krakowska), dr inż. Krzysztof Pociecha (Uniwersytet Jagielloński), mgr inż. Dominik Domagała (Uniwersytet Rolniczy).
 
- Technologię opracowaną w rezultacie projektu będą mogły wykorzystać firmy farmaceutyczne produkujące leki lub substancje pomocnicze, ale najważniejszym beneficjentem naszych badań jest pacjent onkologiczny. Nowe nośniki leków będą chroniły chorego przed niepożądanymi skutkami terapii celowanej i czyniły ją mniej uciążliwą – podkreśla dr Jolanta Pulit-Prociak.

Zakończenie prac nad projektem pt. „Opracowanie sposobu wytwarzania nietoksycznych nośników substancji czynnych na bazie nanomateriałów planowane jest na grudzień 2021 r.
 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

100%
0%