Jak było WTEDY? Zaraz po drugiej wojnie światowej? Jak odnajdywały się rodziny? Z czego ludzie żyli? Co myśleli o nowych czasach. Co pokojowe życie znaczyło dla małych dzieci? I jak było WTEDY w Krakowie?
Odpowiedzi na te pytania znajdą czytelnicy książki Joanny Olczak Ronikier pt. "Wtedy. O powojennym Krakowie" (Znak). W Kole Kultury autorka opowiada o trudnych wojennych i powojennych doświadczeniach, o wzruszających okolicznościach odnalezienia jej przez mamę i babcię, o losach domu na Krupniczej 22 i o przyjaźni z Walulsiem, która przetrwała blisko 70 lat.
Marcin Świetlicki, poeta, niechętnie udzielający sie w mediach, właśnie wydał tom wierszy "Delta Dietla"( emg) .Równocześnie ukazał się tom z jego tekstami piosenek "Zło te przeboje". W Kole Kultury bardzo ciekawa rozmowa z poetą Małgorzaty Niecieckiej Mac. Dowiemy się m. in. co Świetlicki myśli o krakowskim świecie literackim, dlaczego nowy tom nosi taki tytuł, jakie piosenki znalazły się w jego przekrojowej książce i dlaczego z muzykami pracuje się lepiej niż z poetami.
Gościem programu będzie tez Jakub Małecki autor jednej z głośniejszych książek tej jesieni. Poprzedzona dobrymi recenzjami, rekomendacjami świetnych autorów ( w tym Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego i Wita Szostaka) właśnie trafia do czytelników. Powieść nosi tytuł "Dygot" (SQN) i jest poruszająca opowieścią o polskiej prowincji, o naszym stosunku do inności, o małych dramatach zwykłych ludzi. Jak to się stało, że młody, ale uznany i nagradzany autor, znany do tej pory przede wszystkim ze świata literatury fantasy, napisał mocną, obyczajową , osadzoną w peerelowskich realiach opowieść? O tym m. in opowiada w programie.
...........................