Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jak wyglądają plany PKP Intercity na najbliższe lata?

Dalekobieżna podróż ma być wygodniejsza, a podróżni pojadą nowoczesnymi pociągami - zapowiadają przedstawiciele PKP Intercity. Spółka zaczęła wdrażać nową strategię taborową, zgodnie z którą ma kupować nowe pociągi i modernizować stare składy wagonowe z przedziałami.

fot: M. Lasyk

Posłuchaj co mówi Anna Zakrzewska z PKP Intercity
Jakie zmiany czekają tabor PKP Intercity?

Władze PKP Intercity już teraz wzięły się do pracy. Według założeń nowej strategii, komfort podróżowania pociągami dalekobieżnymi ma poprawiać się stopniowo razem z zakupem kolejnych nowoczesnych składów. Jak mówi Anna Zakrzewska z PKP Intercity, inwestycje mają zakończyć się najpóźniej w 2023 roku. "Blikso 80% połączeń uruchamianych po 2023 roku będzie zestawianych z nowego lub zmodernizowanego taboru. Jeśli chodzi o pociągi to będziemy zarówno modernizować składy, jak i kupować nowe pociągi. Będą to składy wagonowe i pociągi zespolone, takie jak składy Pendolino, Dart lub Flirt" - dodaje.

Modernizacji i odświeżenia doczekają się również wagony z przedziałami, które są cenione i lubiane przez niektórych pasażerów. "Środek będzie nowy, będzie miał wszystkie udogodnienia. Będzie to jednak ten sam skład wagonowy, którym podróżowaliśmy kilkanaście lat temu. Podróżni mają różne oczekiwania, dlatego nasza strategia taborowa jest zróżnicowana. Kupujemy najnowsze pociągi, ale także modernizujemy składy wagonowe" - mówi Zakrzewska.

PKP Intercity chce nie tylko unowocześnić sam wygląd pociagów. Nowoczesne składy i te odnowione mają być wyposażone w udogodnienia dla pasażerów, których do tej pory zwykle brakowało. Ma to być przede wszystkim pomoc dla tych, którzy kilkugodzinną podróż chcą spędzić pracując lub oglądając filmy. Szacujemy, że co najmniej 77% naszego taboru będzie posiadało dostęp do internetu. Podróżni będą mogli z tego korzystać. Dodatkowo dzięki gniazdkom elektrycznym będzie można podładować laptop lub telefon" - zaznacza Anna Zakrzewska.

Wszystkie pociągi mają być klimatyzowane. Łatwiej ma być też rodzicom podróżującym z dziećmi. 

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię