Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audiodeskrypcja - otwieramy świat niewidomym i słabowidzącym

Z audiodeskrypcją spotykamy się już w muzeach, teatrach, a nawet galeriach handlowych. Wszystko po to, by osoby niewidome i słabowidzące mogły aktywnie uczestniczyć m.in. w życiu kulturalnym miasta.

Audiodeskrypcja (symbol słuchawek widoczny na ścianie) na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. M. Lasyk

"Audiodeskrypcja to opis wszystkich treści wizualnych w filmie, spektaklu, wydarzeniu sportowym, na wystawie, ale i w sklepie. Przewodnikiem użytkownika staje się lektor, który opisuje wszystko, łącznie z detalami. Chodzi o to, by osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły wspólnie z osobami dobrze widzącymi uczestniczyć w przestrzeni kultury" - wyjaśnia w rozmowie z reporterką Radia Kraków Regina Mynarska. 

Powodzeniem cieszą się też aplikacje, które umożliwiają oglądanie filmów. "Wystarczy, że osoba niewidoma skorzysta z własnego telefonu i pobierze aplikację. W trakcie projekcji w kinie synchronicznie pobierana jest ścieżka dźwiękowa. Tworzy się przekład świata wizualnego na słowo. Trochę jak w radiu" - tłumaczy nasza rozmówczyni. "Wszystko więc zmierza ku temu, że na fotelach kinowych zasiądą obok siebie osoba niewidoma i doskonale widząca. Technologie są gotowe, wystarczy tylko je wdrażać. Stąd nasz apel do producentów filmowych oraz kin" - mówi Regina Mynarska. 

 

 

(Martyna Masztalerz/ew)
 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię