Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Osoby po amputacji są obok nas. Pomarańczowy Kwiecień po raz pierwszy w Polsce

Przed nami pierwsza edycja Pomarańczowego Kwietnia. Pomimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji w Polsce, nadal za mało rozmawia się na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Miesiąc Świadomości Amputacji to inicjatywa, która ma to zmieniać – oswajać z tematem, uświadamiać, edukować, ale również integrować i aktywizować. Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run oraz Anna Orzechowska, prezeska Fundacji Centrum Rehabilitacji "Znowu w Biegu" w rozmowie z Sylwią Paszkowską w audycji Przed hejnałem opowiadały życiu po amputacji i wsparciu psychicznym dla osób po takim zabiegu.

Ile amputacji rocznie wykonuje się w Polsce?

Są to bardzo ogromne liczby. Około 30 000 amputacji wykonywanych jest rocznie w Polsce, z czego od 12 000 do 15 000 wykonywane z powodu chorób cywilizacyjnych – miażdżycy, cukrzycy. Świadomość jest niezwykle ważna, czyli to, co Fundacja Poland Biznes Run i Fundacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu stara się od lat wdrażać i pokazywać. Miesiąc świadomości amputacji jest po to, aby pokazać, że tak naprawdę osoby po amputacji są obok nas. Przybywa osób, które poruszają się o protezie, potrzebują wsparcia nie tylko w zakresie rehabilitacji, ale też w zakresie pomocy psychologicznej, pomocy dietetycznej, nauki chodu o protezie, powrotu do pracy. Są to niezwykle ważne elementy, które powodują, że ta osoba może funkcjonować i wrócić do aktywności społecznej, do aktywności zawodowej. W tym roku w październiku będzie już 5.edycja naszej konferencji naukowo-szkoleniowej, którą też jako pierwsi w Polsce w ogóle powołaliśmy, żeby pokazać problemy grupy osób po amputacji. Staramy się prowadzić bardzo szeroką profilaktykę i pokazywać jak można tej amputacji uniknąć.

Amputacja może grozić każdemu z nas.

Myślę, że brzmi to dla nas abstrakcyjnie, bo jakoś inne choroby, typu nowotwór, są bardziej w naszej świadomości, ponieważ co chwileczkę o kimś słyszymy. Amputacje są jednak zdecydowanie czymś rzadszym, nie zawsze widocznym. Trzeba zaznaczyć, że na część z nich zapracowaliśmy sobie stylem życia. Nasi seniorzy, nie chcemy generalizować, ale często osiadają na kanapach. Są takie miejsca w Krakowie jak Centra Aktywizacji Seniorów, gdzie bardzo licznie zbierają się i zajmują się rzeczami związanymi z aktywnością fizyczną, uczą się języka, obsługi komputera czy innych przydatnych rzeczy. Powoduje to, że są aktywni, nawet jak im się nie chce. Mają tam towarzystwo i wychodzą. Cały czas spotykając naszych beneficjentów, bardzo ich do tego zachęcamy, bo to jest niwelowanie jednych z tych chorób, które potem wrednie nam się objawiają w rzeczywistości.

(cała rozmowa do posłuchania)

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię