Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

4 września

Ostatecznie kończy się obrona pozycji mławskiej - dowództwo polskie zezwala na odwrót 20. Dywizji Piechoty w kierunku Modlina. Na całej trasie przemarszu jednostka jest celem nalotów Luftwaffe. Dopiero po kilku dniach udaje się przywrócić jej zdolność bojową. Przełamanie pod Mławą umożliwia Niemcom rozpoczęcie manewru okrążania Warszawy od północy i wschodu.

Niemiecki bombowiec nad Polską, wrzesień 1939 r. (AIPN)

- W czasie próby przebicia się do Grudziądza, całkowicie rozbity zostaje 18 Pułk Ułanów, który pierwszego dnia wojny wsławił się brawurową szarżą pod Krojantami.

- Do ostrzału Westerplatte, oprócz pancernika "Schleswig-Hollstein", Niemcy wprowadzają także dwa torpedowce, które mają nękać obrońców od strony morza. Jednak ich niecelny ogień powoduje więcej zamieszania wśród atakujących, niż w samej placówce.

- W stolicy rozpoczyna sie ewakuacja centralnych urzędów i instytucji państwowych oraz rezerw złota Banku Polskiego

- Dla osłony przepraw przez Wisłę marszałek Rydz-Śmigły tworzy armię "Lublin" pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora.

- Oddziały Wehrmachtu wkraczają do Grudziądza, Ciechanowa, Katowic i Żywca.

- 10 Dywizja Piechoty obsadza linie obronne nad Wartą w okolicach Sieradza. Niestety, na skutek bałaganu czyni to o dzień za późno, umożliwiając Niemcom uchwycenie przyczółków na rzece. To z kolei otwiera im drogę na Łódź.

- Na lewym skrzydle Armii "Łódź" trwa bitwa pod Borową Górą. 2 Pułk Piechoty Legionów oraz oddziały Grupy Operacyjnej "Piotrków" bronią linii Bełchatów-Piotrków Trybunalski, skutecznie blokując postępy niemieckich 1 i 4 Dywizji Pancernej.

- Samoloty Brygady Bombowej pięciokrotnie podrywają się w powietrze przeciwko niemieckim jednostkom pancernym i zmotoryzowanym w rejonie Wielunia, Radomska i Ciechanowa. Jest to najbardziej pracowity dzień kampanii wrześniowej w Brygadzie, której bombowce nie mające osłony myśliwskiej, tracą w czasie tych nalotów 11 samolotów.

- Po raz kolejny kontratakują także oddziały 10. Brygady płk Maczka, Tym razem uderzają pod Kasiną Wielką i odrzucają 4-tą Dywizję Lekką Wehrmachtu aż do Mszany. Natarcie niemieckie zostaje całkowicie zastopowane aż do następnego dnia. 

4 września - Paryż. Francuski Komunikat Wojskowy nr 1 brzmi: "Siły lądowe, morskie i powietrzne Francji rozpoczęły operacje wojenne."

4 września - Berlin. Komunikat Niemieckiego Biura Informacji brzmi: "Do godziny 22.00, na froncie zachodnim, nie oddano ani jednego strzału...."

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię