Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pod Strugą i pod Wagram - Historycy i archeolodzy na bitewnych polach

Dwie bitwy. Jedna rozegrała się po koniec wojny siedmioletniej duga była jedną z najważniejszych w kampanii napoleońskiej. Jakie było znaczenie bitwy pod Strugą i bitwy pod Wagram ,jak wpisały się one w historię toczonych kampanii i czy brali w nich udział także Polacy? Co sprawiło, że tematami tymi zajęli się na początku XXI wieku polscy historycy i archeolodzy? O tym w Kole kultury mówili autorzy książki „Adelsbach 1762 .Zapomniana porażka Fryderyka wielkiego" dr Dawid Golik – historyk, pracownik Oddziału IPN w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego , Jarosław Kryska – prawnik, regionalista oraz Sławomir Konik – archeolog, kierownik prac archeologicznych pod Wagram. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

Żołnierze pruscy- Struga (domena publiczna), Napoleon pod Wagram ( domena publiczna) , wykopaliska archeologiczne pod Wagram ( fot.S.Konik)

J.Drużyńska rozmawia z D. Golikiem , J. Kryską i S. Konikiem

Fryderyk II Wielki, król pruski i jeden z inicjatorów rozbiorów Rzeczypospolitej w 1772 r., dekadę wcześniej rozgrywał swoją decydującą kampanię w toczącej się w tym czasie wojnie siedmioletniej, uznawanej przez wielu za pierwszą w historii wojnę światową. Kluczem do zwycięstwa były opanowanie Śląska, a żeby tego dokonać należało pobić lub zmusić do odwrotu skoncentrowaną pod dolnośląską Świdnicą armię austriacką. Wstępem do tego miała być bitwa pod Strugą – wówczas niewielką, położoną na północ od Wałbrzycha wioską Adelsbach. Kiedy jednak 6 lipca 1762 r. dowodzone osobiście przez monarchę oddziały pruskie próbowały tam przełamać stanowiska obronne włoskiego generała Brentano, zostały krwawo odrzucone, mimo że ponad trzykrotnie górowały liczebnie nad Austriakami. Był to pierwszy i jedyny taki przypadek, że znany z talentu wojskowego „stary Fryc” poniósł porażkę w tej wojnie mając przewagę nad przeciwnikiem.

Plan bitwy pod Strugą

Plan bitwy pod Strugą

Historię bitwy udało się niedawno na nowo odkryć i zrekonstruować dr. Dawidowi Golikowi oraz Jarosławowi Krysce na kartach wydanej właśnie książki „Adelsbach 1762. Zapomniana porażka Fryderyka Wielkiego”. Jak jednak przyznają sami autorzy, na dawnym polu bitwy nie przeprowadzono nigdy profesjonalnych badań archeologicznych, nie wiadomo też, gdzie dokładnie spoczywają polegli w niej żołnierze. A groby takie powinny zachować się do dziś, co z kolei udowodniły niedawne badania archeologiczne pod Wagram, czyli w miejscu, gdzie niemalże dokładnie 47 lat po starciu pod Strugą, w dniach 5-6 lipca 1762 r., stoczono jedną z najkrwawszych bitew wojen napoleońskich. Jednym z odkrywców tych grobów i współautorem wydanej na razie tylko w Austrii książki pt. „Życie i śmierć na polu bitwy” jest związany z Krakowem archeolog, Sławomir Konik.

Prace archeologiczne pod Wagram ( fot. S.Konik)

Prace archeologiczne pod Wagram ( fot. S.Konik)

Jakie było znaczenie obydwu bitew, jak wpisały się one w historię toczonych kampanii i czy brali w nich udział także Polacy? Co sprawiło, że tematami tymi zajęli się na początku XXI wieku polscy historycy i archeolodzy? Czy jeśli chodzi o badania pól bitewnych – tych z zamierzchłych czasów, ale także tych nam współcześniejszych – to czy właściwym standardem powinno być łączenie naukowych dociekań historyków z wynikami prac archeologicznych? Jakie zagrożenia a jakie szanse niesie też dla takich badań działalność tzw. poszukiwaczy skarbów?

  DG/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 21:03

    Cenne artefakty i nieznane wejścia do krypt odkryte w kościele Franciszkanów w Bieczu

  • 20:16

    Avengersi medycyny nuklearnej rewolucjonizują diagnostykę nowotworów. Szpital Uniwersytecki testuje rozwiązanie

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię