Twórca stylu zakopiańskiego, popularyzator kultury zakopiańskiej, malarz, architekt, pisarz, teoretyk sztuki - człowiek orkiestra. Stanisław Witkiewicz - pierwsza postać, której przyjrzymy się w tym tygodniu, a której historia pojawia się na Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków. W podróż do stolicy Tatr wybrała się Martyna Masztalerz, a rozmawiała z przewodnikiem Maciejem Krupą.
- A
- A
- A
Pod Lupą: Szlak Znakomitych Zakopiańczyków
Wakacje powoli nabierają tempa a stolica Tatr jest teraz szczególnie kusząca. W tym tygodniu w cyklu Pod Lupą skupimy się na Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków, stworzonym przez Muzeum Tatrzańskie i Miasto Zakopane. Cały Szlak to ponad 100 postaci i tyle samo ciekawych historii. W miejscach, które kojarzą się z wybitnymi zakopiańczykami pojawiła się Martyna Masztalerz. Jej przewodnikiem był znawca historii Zakopanego Maciej Krupa. Słuchajcie nas od poniedziałku do piątku o 11:40.
Proboszcz, kronikarz, taternik - ksiądz Józef Stolarczyk jest bohaterem dzisiejszego przystanku na Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków. Kolejny przyjezdny w naszym cyklu pochodził z miejscowości Wysoka w powiecie suskim. Zapisał się jednak złotymi literami w historii i promocji Zakopanego. W drewnianym kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej porozmawiają o nim Martyna Masztalerz i przewodnik Maciej Krupa.
A my kończymy tą historią nasz spacer Szlakiem Znakomitych Zakopiańczyków. Zachęcamy, aby zajrzeć do innych miejsc poświęconych osobom, które ukształtowały obecne Zakopane. Sabała, Mariusz Zaruski, oraz osoby mniej znane - na przykład Dionizy Bek, wieloletni redaktor gazety zakopiańskiej... Te postaci poznamy przez tabliczki, umieszczone w miejscach, związanych z naszymi bohaterami. Ich historie można odnaleźć 148-stronicowym przewodniku oraz w internecie, bo do informacji można dotrzeć również skanując kody QR. Do zobaczenia na Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków!
Artysta rzeźbiarz i znakomity pedagog - uczeń Karola Stryjeńskiego - absolwent Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, a potem dyrektor Państwowego Liceum Technik Plastycznych... To kolejny bohater naszego cyklu o znakomitych zakopiańczykach. Na metafizyczne spotkanie z Antonim Kenarem zabierzemy państwa do Zespołu Szkół Budowlanych przy Krupówkach 8. O zabytkowym budynku i tej znakomitej postaci rozmawiać będą przewodnik Maciej Krupa i Martyna Masztalerz.
fot: Maciej Krupa
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to jeden z najważniejszych punktów na mapie Zakopanego. Spoczywają tam postaci, które odbiły piętno na historii i kulturze stolicy Tatr. Dziś przyjrzymy się jednej z nich - postaci, której grobowiec zdecydowanie wyróżnia się w tym ważnym i pięknym miejscu. O Tytusie Chałubińskim na Pęksowym Brzyzku porozmawiają przewodnik Maciej Krupa i Martyna Masztalerz.
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. fot: Maciej Krupa
Jeden z najsłynniejszych lwowiaków w Zakopanem - Jan Wnuk - jest kolejnym bohaterem naszego zakopiańskiego cyklu. Niedaleko pierwszego przystanku, Willi Koliba, stoi bowiem karczma, której założyciel może się poszczycić niezwykłą historią. W gospodzie Jana Wnuka bywali Helena Modrzejewska, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Wincenty Witos, Tytus Chałubiński... Wybierzmy się więc do tego legendarnego miejsca z Martyną Masztalerz i jej przewodnikiem Maciejem Krupą.
Dom Wnuka. fot: Maciej Krupa
Najnowsze
-
14:38
Zaginął 29-letni Michał Karcz z Krakowa. ZDJĘCIE, RYSOPIS
-
14:31
Sprawa przetargu na budowę stadionu Sandecji trafiła do CBA
-
14:26
Kraków: przy ul. Głowackiego powstał mural wyśmiewający prezydenta miasta
-
14:18
W jaki sposób kryzysy ostatnich lat wpłynęły na realizację strategii krakowskich uczelni, na ile kadencji przygotow… https://t.co/oLsuVy8zaF
-
14:12
RT @WronaSlawomir: 24 lokomotywy Dragon2 z sądeckiego @NewagSa przekazane dla PKP Cargo. To część zamówienia na 31 lokom. o wartości ponad…
-
13:56
Wypadek w Kasince Małej koło Limanowej. Na drodze lokalnej w stronę Węglówki auto osobowe zderzyło się z ciężarówką… https://t.co/UacVJHvkh9
-
13:55
Spółka PKP Cargo odebrała 24 lokomotywy elektryczne Dragon 2 wyprodukowane przez Newag
-
13:42
Jakie znaczenie ma wizyta Xi Jingpinga w Rosji?
-
13:42
Jakie znaczenie ma wizyta Xi Jingpinga w Rosji?
-
13:37
Wojewoda: co druga biblioteka dostanie środki na rozwój czytelnictwa
-
13:05
W tarnowskiej arenie Jaskółka rozpoczęły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w badmintonie
-
12:53
BMX freestyle w Krzeszowicach podczas Igrzysk Europejskich
-
12:49
Cała rozmowa: https://t.co/Dwai8q0nQA https://t.co/HcpwtvONBC
-
12:29
Vintage – wyzwanie dla wyobraźni
-
11:51
Chrzanów chce mieć na rynku pomnik patrona miasta - św. Mikołaja https://t.co/gT3U8IOSCB
-
11:35
Kierowcy z Brzeska na ulicy zauważyli błąkającą się 1,5-roczną dziewczynkę
-
11:16
Tauron rozpoczyna inwentaryzację budynków w gminach Chrzanów i Libiąż https://t.co/59RqvLc414
-
10:53
3048 zakażeń koronawirusem, zmarło 29 osób z COVID-19
-
10:53
Tauron rozpoczyna inwentaryzację budynków w gminach Chrzanów i Libiąż
-
10:50
RT @BartMaziarz: W tarnowskiej Arenie Jaskółce rozpoczęły się Międzynarodowe Mistrzostwa Poski w Badmintonie @pz_bad, które są kwalifikacja…