Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pod Lupą: Szable w dłoń!

Może zacząć od nauki języka niemieckiego, studiowania starych ksiąg lub poznania osoby, która zarazi taką pasją. Dawne Europejskie Sztuki Walki na nowo fascynują, stąd m.in. pomysł na otwarcie w Collegium Maius wystawy „Szable w dłoń”. Pretekstem jest dwustulecie uruchomienia pierwszych kursów szermierki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Fot. dzięki życzliwości autorów wystawy "Szable w dłoń"

 

Marzena Florkowska spotkała się z dr. Małgorzatą Taborską z Muzeum Uniwersyteckiego, kuratorką wystawy, a także z Jerzym Miklaszewskim i Maciejem Hammerem. Obaj są instruktorami Krakowskiej Szkoły Fechtunku. Jerzy Miklaszewski jest także współautorem wystawy „Szable w dłoń” i szefem Grupy Silkfencing. Maciej Hammer jest instruktorem Stowarzyszenia na rzecz DESW.  

 

 

Wystawa „Szable w dłoń” w Collegium Maius czynna jest do 12 listopada. Wstęp na wystawę jest wolny. A już 5 października właśnie w Collegium Maius odbędzie się sesja tematyczna Szable w dłoń! - pomiędzy nauką a praktyką. Wszyscy chętni i zainteresowani mogą także przyjść na tę sesję.

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

 

Kopia szczerbca. Fot. dzięki życzliwości autorów wystawy "Szable w dłoń"


Wspaniałe zabytki świadczące o polskości np. Szczerbiec czy Orzeł, który zamiast berła trzyma miecz. Broń jako element stroju oficjalnego np. stroju urzędników czy górników. Także piękne księgi pokazujące tradycje i zasady prowadzenia pojedynków.


Czas na krótki przewodnik po dawnych europejskich typach broni, a także na uświadomienie sobie, jak wszechstronnie musiał być wyszkolony średniowieczny rycerz.

 

Szabla Jabłonowskiego, husarska. Fot. dzięki życzliwości autorów wystawy "Szable w dłoń"

 


Fot. dzięki życzliwości autorów wystawy "Szable w dłoń"

 

Pierwsze kursy szermierki uruchomiono na Uniwersytecie Jagiellońskim równo 200 lat temu. Egzamin końcowy był publiczny i gromadził sporo widzów.

 


Fot. dzięki życzliwości autorów wystawy "Szable w dłoń"


Kończ waść, wstydu oszczędź! – słowa  Andrzeja Kmicica, głównego bohatera "Potopu" Henryka Sienkiewicza, do pułkownika Jerzego Michała Wołodyjowskiego, w trakcie pojedynku. I wspaniała kreacja Daniela Olbrychskiego - Kmicica i Tadeusza Łomnickiego w roli Michała Wołodyjowskiego. 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię