Głosujący za największy wyczyn 2018 roku uznali postępy w inwestycjach drogowych w Małopolsce - np. nowe obwodnice wielu miast czy węzeł drogowy w Poroninie. Na tę propozycję padło 51% głosów.

Drugie miejsce dla kolei, która przeżywa w Małopolsce prawdziwe odrodzenie. To spodobało się 40% głosujących.

Na trzecim miejscu uplasowali się aktywni obywatele, którzy stawiają na swoim. Ta nominacja zyskała 5% głosów.

Czwarte miejsce - ex aequo z wynikiem 2% głosów - zajęły dwie propozycje krakowskie – kolejne rekordy bite przez miasto i wprowadzenie Karty Krakowskiej.

 

„Blamaż 2018 roku” to zdaniem internautów Radia Kraków uchwała antysmogowa, która nie pomaga. Tak zdecydowało 37% osób.

Na drugim miejscu znalazło się wielkie zamieszanie i niepewna przyszłość Wisły Kraków. To nie podoba się 26% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 22% głosów – dla problemów z nielegalnymi składowiskami i pożarów wysypisk śmieci w Małopolsce.

Czwarte miejsce zajęły ślimaczące się inwestycje. To opinia 8% osób.

Na piątym miejscu znalazł się dom Józefa Piłsudskiego "wyłączony" z obchodów stulecia odzyskania niepodległości. A tę propozycję zagłosowało 7% osób.

 


WYCZYN:

1. Kraków bije kolejne rekordy - 13,5 mln turystów w roku 2018. Rekordowa liczba pasażerów odprawionych przez Kraków Airport. Stolicę Małopolski coraz chętniej wybierają także zagraniczni pacjenci.

2. Drogowe inwestycje w Małopolsce - Obwodnice m.in. Skały, Oświęcimia i Miechowa, węzeł komunikacyjny w Poroninie, podpisana umowa na budowę północnej obwodnicy Krakowa.

3. Kraków wprowadza Kartę Krakowską - Od 1 sierpnia mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z Karty Krakowskiej, która upoważnia do 20-proc. zniżek na bilety okresowe MPK oraz do zniżek w miejskich instytucjach kultury. Do Karty są uprawnione także osoby płacące w tym mieście podatki.

4. W Małopolsce kolej górą - inwestycje PKP PLK, kilkanaście milionów pasażerów przewiezionycyh przez Koleje Małopolskie, uruchomienie Regionalnej Kolei Podhalańskiej.

5. Aktywni obywatele stawiają na swoim - nie dla deweloperów na os. Teatralnym i Podwawelskim, Zakrzówek użytkiem ekologicznym, komitet "Nic o Nas Bez Nas" inicjuje dyskusję o ruchu na Kazmierzu.

 

BLAMAŻ:

1. Wielkie zamieszanie i niepewna przyszłość Wisły Kraków - Wisła Kraków ma nowego inwestora. To luksembursko-brytyjskie konsorcjum funduszy inwestycyjnych. Stało się ono właścicielem stu procent akcji. Wcześnej nad Białą Gwiazdą wisiało widmo upadku i gry w IV lidze. 

2. Problemy z nielegalnymi składowiskami i pożarami wysypisk śmieci - Do składowania i pożarów niebezpiecznych substancji dochodziło między innymi w Kluczach, Skawinie, Gorlicach i Trzyciążu.

3. Dom Józefa Piłsudskiego "wyłączony" z obchodów stulecia odzyskania niepodległości - Władze Krakowa od wielu lat zabiegają o odzyskanie Domu im. Józefa Piłsudskiego. Tymczasem Związek Legionistów Polskich wystąpił z wnioskiem o zasiedzenie Oleandrów. W efekcie obchody 100-rocznicy odzyskania niepodległości nie dotarły do miejsca wymarszu "Kadrówki".

4. Uchwała antysmogowa nie pomaga - W 80% małopolskich gmin nikt nie kontroluje tego, czym pali się w piecach. Kary za spalanie odpadów też nie odstraszają.

5. Ślimaczące się inwestycje - Hala Jaskółka w Tarnowie, Most Heleński w Nowym Sączu, remont pałacu przy ul. Szlak