Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pierwszy w Polsce program monitoringu bociana białego zakończony sukcesem. Ornitolodzy zaobrączkowali 2,5 tysiąca ptaków

270 młodych bocianów w Małopolsce z 97 gniazd otrzymało obrączki, które pozwolą lepiej monitorować populację ptaków, które osiedliły się na południu Polski. W sumie ornitolodzy zaobrączkowali blisko 2,5 tysiąca młodych ptaków w aż dziewięciuset gniazdach na terenie całego kraju.

dr Kazimierz Walasz podczas obrączkowania bocianów, fot. Joanna Gąska

Posłuchaj relacji z obrączkowania bocianów pod koniec czerwca, w podtarnowskiej Górce

To pierwszy tak szeroko zakrojony program monitoringu bociana białego w Polsce. Ornitolodzy oraz przeszkoleni ochotnicy obrączkowali młode ptaki oraz pobierali  próbki biologiczne do badań: wyplówki, pióra oraz pozostawione w gnieździe jaja. Wszystko po to,  by poznać lepiej dietę i zwyczaje ptaków oraz zwiększyć ochronę gatunku.

Program koordynuje ornitolog, który od blisko 20 lat zajmuje się ochroną bocianów w Polsce, prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego dr Kazimierz Walasz. Jego plan zakładał oznakowanie co najmniej tysiąca gniazd w całym kraju i zaobrączkowanie około 3 tysięcy ptaków. Na jedną z takich akcji pod koniec czerwca do podtarnowskiej Górki w gminie Szczurowa wybrała się Joanna Gąska.  

fot. Joanna Gąska

fot. Joanna Gąska

Wśród zaobrączkowanych ptaków jest  Napoleon, młody bocian z gniazda w Niepołomicach, którego pierwszy wylot można było śledzić on-line dzięki kamerze zamontowanej w gnieździe. Odbył się on w poniedziałek ok. godz. 7.28 w 66. dniu życia tego ptaka. W gnieździe, mieszkają  w sumie cztery młode bociany, które otrzymały obrączki 4 lipca. Ptaki na żywo można podglądać: TUTAJ

Największy bocianek nazwany przez internautów Napoleonem, otrzymał transmiter. Urządzenie będzie monitorowało pierwszy morderczy lot ptaka, w podróży do Afryki. 

Rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja Ewa Groń przypomniała w czwartek, że słupy energetyczne są często wykorzystywane przez bociany, które na ich szczytach wiją swoje gniazda - obecnie ponad 60 proc. tych ptaków w naszym kraju buduje swoje gniazda właśnie tam. Czują się bezpiecznie, ponieważ drapieżnikom trudno jest wejść na gładkie konstrukcje.

„Na naszej infrastrukturze znajduje się już ponad 2,2 tys. bocianich gniazd. Dlatego prowadzimy akcję Bociany Taurona, polegającą na opiece nad gniazdami bociana białego, zlokalizowanymi na słupach energetycznych spółki” - wyjaśniła Groń.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię