Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Nie pij w ciąży!"

Wiele ciężarnych kobiet pyta swojego lekarza: czy mogę wypić małe piwo? Czy lampka czerwonego wina do kolacji jest zakazana?


Szpital im. św. Ludwika
Ostatnio w telewizji znany ginekolog powiedział, że lampka czerwonego wina jest korzystniejsza dla matki i dziecka niż połykane sztuczne witaminy.Często ginekolodzy polecają lampkę czerwonego wina kobietom, które mają anemię. Tymczasem coraz więcej mówi się o syndromie alkoholowego zespołu płodowego.

FAS - ten tajemniczo brzmiący wyraz to skrót od angielskiej nazwy alkoholowego zespołu płodowego.
Termin ten użyty został po raz pierwszy w roku 1973 przez amerykańskich naukowców. Nazwą tą określono zespół nieprawidłowości stwierdzanych u dzieci matek alkoholiczek. Tak naprawdę zagrożeniem prawidłowego rozwoju dziecka jest każda porcja wypitego alkoholu. Ciężarna kobieta, która pije naraża swoje nienarodzone dziecko na uszkadzające mózg dziecka działanie alkoholu, substancji bardziej toksycznej, niż jakikolwiek inny narkotyk.W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie powstało Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, pierwszy tego typu ośrodek w Polsce. Proszę posłuchać dlaczego nie warto pić w ciąży i gdzie można udać się po pomoc, jeśli zachowanie dziecka budzi nasz niepokój.

Gośćmi Ewy Szkurłat byli: dr Stanisław Stępniewski - dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie i dr Teresa Szumiło.

[

Posłuchaj: 

]Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię