W PROGRAMIE ŚWIĄTECZNYM:

25.12. BOŻE NARODZENIE.

 


Szopka Zuzi Balonek

Zaproszenie do Gminnego Ośrodka Kultury w PRZECISZOWIE w powiecie oświęcimskim na pokonkursową wystawę szopek bożonarodzeniowych "ANIELI W NIEBIE ŚPIEWAJĄ".
Do 3.01 można oglądać 94 szopki, efekt rodzinnego, nierzadko wielopokoleniowego, trudu konstruowania szopki betlejemskiej.
Co ważne, konkurs zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Przeciszów BOGDANA CUBERA, odbył się w miejscowym GOK-u po raz pierwszy i od razu spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

 

 

 

 

 

 

Ponad stuletnią tradycję ma natomiast szopka krakowska. Inwencję krakowskich modelarzy można podziwiać na dorocznej wystawie w Muzeum Historycznym miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory.
W historycznej stolicy Polski, Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków – zrodził się fenomen szopki krakowskiej. Nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa.
Taka forma szopki wykształciła się w XIX w., a rozpropagowana w XX w. i do dziś kultywowana, stała się wzorem dla współczesnych. Wykonywane są specjalnie na „Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską”, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
W jakich warunkach zrodziła się szopka krakowska? Kim byli jej pierwsi twórcy? Dlaczego zainteresowała inteligencje i artystów?
Na te pytania odpowiedzi udzieli znawca dziejów Krakowa, historyk MICHAŁ KOZIOŁ.[

 

 

 

We wsi BRZOZOWA w gminie Gromnik, odwiedzimy ludowego twórcę, wigilijnego solenizanta, ADAMA CICHOŃSKIEGO, który rzeźbi od 30 lat .
Pierwszą wystawę miał w SIEMIECHOWIE, dzięki pomocy animatorki kultury BARBARY OTRĘBY.
Przed Świętami Bożego Narodzenie Panu Adamowi nie brakuje zamówień na szopki i aniołki. Jego prace są bowiem idealnymi świątecznymi prezentami i wywożone bywają daleko za granicę.
Kolekcję jego rzeźb ma też znany krakowski aktor Jan Peszek
Z Adamem Cichońskim rozmawia Anna Krzyształa.

 

Posłuchaj:  Majówka z Radiem Kraków w Wysowej Zdrój!
do godz. 7. 30 dnia 26.12.13 r.
 

 

ks.JÓZEF TISCHNER "Zrozumieć własną wiarę"
ANNA MATUSIAK "Kwiatki Ojca Leona"
ks.MIECZYSŁAW MALIŃSKI "Przyjaciel ludzi. O Papieżu dla dzieci".