Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dnia 6.01.2020 r.

(fot.Wikipedia)

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (6.01.)

 

Duchowny i arcybiskup gnieźnieński. Był jednym z wybitniejszych polityków średniowiecznej Polski i zwolennikiem zjednoczenia państwowego.

Bliski współpracownik PRZEMYSŁA II WIELKOPOLSKIEGO oraz WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA.

Przed 735. laty 6 stycznia 1285 r. zwołał synod w ŁĘCZYCY, na którym wydano ustawy nakazujące wygłaszanie kazań w języku polskim.

W swoich wystąpieniach ciągle podkreślał zagrożenie ze strony sąsiedniej kultury niemieckiej.

Pisał: „Ale i inne nieszczęścia pomnożyły się w kraju przez napływ tego narodu (tj. Niemców) albowiem naród polski jest przez nich uciskany, znieważany, nękany wojnami, pozbawionych chwalebnych praw i zwyczajów ojczystych”.

 

GNIEZNO. Kościół św.Jerzego ( fot. "Ł"/Wikipedia).

 

Proszę podać imię i nazwisko tego arcybiskupa, który zmarł w 1314 r. w GNIEŹNIE i pochowany został w kościele św. Jerzego.

 

 

TELEFON:                      (12) 2-00-33-33

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                      do godz. 7.30. dnia 6.01.2020 r.

 

 


UPOMINKI:

 

przewodnik "ZANZIBAR" - Wydawnictwa "BEZDROŻA".

duży plakatowy kalendarz ścienny na 2020 r.

książka ANNY CZERWIŃSKIEJ -RYDEL " opowieść o Danielu Mikołaju Chodowieckim"

książka MAGDALENY KIERMASZEK " Miko Smok i dziewczynka"

płyta CD "ANDRZEJ BIAŁKO gra na organach Fary Olkuskiej".

 


 

 

Jesienią ubiegłego roku na ulicach OLKUSZA pojawiły się pierwsze rzeźby odlane z brązu w ramach „Srebrnego szlaku gwarków olkuskich”, czyli ścieżki edukacyjno-historycznej, nawiązującej do górniczej tradycji Olkusza.

Pomysłodawczynią tego projektu jest EMILIA KOTNIS - GÓRKA z Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, która wyjaśnia ile, jakich postaci i w których miejscach spotkamy na tym nowym szlaku, nowej atrakcji turystycznej "Srebrnego Grodu".

Posłuchaj!

Fot. JACEK SYPIEŃ.

 

 


 

ŻABIE -  dziś Ukraina, do 1939 r. w powiecie Kosów w woj.stanisławowskim ( fot. On tour/Wikipedia)

 

"Chłopak huculski" (1913) - obraz Kazimierza Sichulskiego (1879 -1942)  fot. Wikipedia.

 

6 stycznia po 40. dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich (prawosławni i grekokatolicy) zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Boże Narodzenie świętować będą przez 3 dni.

Znawca historii Krakowa i Galicji MICHAŁ KOZIOŁ przypomina jak obchodzone było Boże Narodzenie wśród Hucułów, grupy etnicznej karpackich górali o szczególnie bogatej tradycji bożonarodzeniowej.

Posłuchaj!

 

 


 

Stanisław Szwarcsztejn (Krakowski Klub Automobilowy, samochód Bugatti) na trasie Tatrzańskiego Wyścigu Automobilowego w 1928 r.
Fot. Archiwum Grzegorza Chmielewskiego

 

Publicysta motoryzacyjny red. GRZEGORZ CHMIELEWSKI (między innymi współautor "ALFABETU KRAKOWSKICH AUTOMOBILISTÓW"),tym razem przypomina czołowego krakowskiego automobilistę okresu międzywojnia STANISŁAWA SZWARCSZTEJNA, który urodził się w Krakowie w 1899 r.

Miał na swym koncie liczące się osiągnięcia w rajdach, wyścigach płaskich i wyścigach górskich.

Pochodzący z bogatej żydowskiej rodziny był przemysłowcem, między innymi właścicielem Fabryki Papieru w KLUCZACH koło Olkusza?

A jak potoczyły się jego dalsze losy?  Posłuchaj!

Fot.JAN CHMIELEWSKI.

 


 

Solniczka do soli kuchennej. Projekt MARTA IMIOŁEK, fot.Dariusz Kołakowski (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka).

 

Solniczka do czyszczenia metalu. Projekt Dominika Gorajczyk, fot.Dariusz Kołakowski (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

 

Od czwartku 9.01. 2020 r. w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, na Zamku Żupnym, można będzie oglądać pokaz prac studentów krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego - efekt projektu "SALTS STUDY 2019 ".

Zostaną pokazane nowoczesne wizje solniczek, modele naczyń na sól wykonane z drewna, gipsu oraz w postaci wydruków 3D  przez studentów  Wydziału Sztuki, kierunku wzornictwo.

Posłuchaj dr hab. BARTOSZA MUCHĘ - opiekuna projektu oraz KLEMENTYNĘ OCHNIAK -DUDEK kierownika działu  Sztuki i Etnografii  Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka!

 


SKIERBIESZÓW - fragment parku dworskiego. ( fot.Shlieiderbmx/Wikipedia)

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina geologa związanego z Akademią Górniczo - Hutniczą STANISŁAWA WĘCŁAWIKA, który urodził się w 1927 r. w SKIERBIESZOWIE koło Zamościa, a zmarł w Krakowie w 1994 r.

Od 1969 roku zajmował stanowisko Kierownika Zakładu Geologii Regionalnej i Ochrony Złóż na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym tej uczelni.

(fot.Archiwum AGH).

 

Opublikował łącznie 99 prac, w większości dotyczących Karpat Polskich. Jednym z głównych nurtów jego działalności naukowej było występowanie źródeł wód mineralnych w Karpatach, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Beskidu Niskiego.

Posłuchaj!

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię