Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.5.07.2020 r.

(fot.Glysiak/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (5.07.)

Nauczyciel, historyk, znawca i popularyzator sadownictwa związany z LACHOWICAMI koło SUCHEJ BESKIDZKIEJ, gdzie urodził się w 1877 r. i gdzie zmarł w roku 1946.

W KRAKOWIE zdał maturę, ukończył studia i rozpoczął pracę nauczyciela historii oraz geografii w krakowskich gimnazjach.

Potem nauczał w GORLICACH, a od 1911 r. w SANOKU, gdzie prowadził kursy ogrodnicze, pomologiczno-warzywnicze, zbierania ziół lekarskich oraz hodowli grzybów.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 r. został przeniesiony do DĘBICY, a potem do ŻYWCA, MYŚLENIC i BRZESKA gdzie przeszedł na emeryturę.

Był autorem publikacji o tematyce historycznej. Sporządził odpis z kronik w rodzinnych Lachowicach, tworząc zapis genezy powiatu suskiego..

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7.30. dnia 5.07.2020 r.

 

 

UPOMINKI:

2 albumy "WIERNI TRADYCJI" wydane z okazji 15 lat Górali Śląskich w Rodzinie Związku Podhalan

2 tomiki poezji "WIERSZE PRZECZYTANE" Tadeusza Różewicza

książka "WYBRANA" Naomi Novik

 


 

(fot. Aneta Lazurek/Wikipedia)

 

WIOLETTA OLEŚ - dyrektor "Muzeum Zamek" w  Oświęcimiu przedstawia dokonania ROMANA MAYZLA (ur. 1870 Kraków - zm. 1935 Iwonicz Zdrój).

(fot. Zbiory Muzeum Zamek)

To farmaceuta, działacz polityczny (był założycielem Unii Narodowo - Państwowej w 1922 r.)  i samorządowy (był burmistrzem Królewskiego Miasta Oświęcimia od 1909 r. aż do śmierci w roku 1935). 

 

(fot. Zbiory Muzeum Zamek)

W 1924 r. został honorowych obywatelem Oświęcimia. A jakie miał zasługi w czasach rozbiorowych oraz w niepodległej Polsce? 

Posłuchaj!

 


 

(fot. Paweł Klasa/Wikipedia)

 

TOMASZ WANTUCH - Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników Tuchowa przybliża sylwetkę, urodzonego w JODŁOWEJ w 1875 r. dr JAKUBA JANIGI, który był burmistrzem TUCHOWA w latach 1912 -1921.

W 1925 roku sfinansował założenie klubu sportowego " Tuchovia ", a jego syn Stanisław był pierwszym kapitanem i organizatorem drużyny.

Aresztowany przez Niemców w 1941 r. trafił do obozów koncentracyjnych, a po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w LONDYNIE, gdzie zmarł w 1966 r.

Gdzie w Krakowie możemy odnaleźć upamiętnienie jego nazwiska?

Posłuchaj!

 


 

ŁĘŻANY w gminie Miejsce Piastowe w powiecie krośnieńskim. ( fot. Mirosław Drozd/Wikipedia)

 

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności omawia naukowy dorobek geografa i geomorfologa TADEUSZA GERLACHA (1931 - 2014), urodzonego w Krośnie, który po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po ich ukończeniu został asystentem prof. Mieczysława Klimaszewskiego w Instytucie Geografii Polskiej Akademii Nauk.

Badał procesy denudacyjne czyli erozji, spłukiwania gleb i przeobrażania krajobrazu w Karpatach.

Posłuchaj!

 


OLSZANICA - widok z Kopca J.Piłsudskiego ( fot. Mateusz Giełczyński/Wikipedia).

 

Znawca historii Krakowa MICHAŁ KOZIOŁ powraca do dramatycznych wydarzeń z 1895 r. w podkrakowskiej wsi OLSZANICA, która w latach 70. XX wieku została przyłączona do Krakowa.

( fot. Fort Art/Wikipedia)

Opowiada, powołując się na doniesienia dziennika "GŁOS NARODU" wydawanego w latach 1892-1939, o tragicznej samobójczej śmierci włościanina TOMASZA GIBY i jeszcze bardziej dramatycznej sytuacji związanej z jego pochówkiem.

Posłuchaj!

 


 

(fot. Jacek Sypień)

 

Wiceprezes olkuskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej MATEUSZ RADOMSKI jest z wykształcenia i zamiłowania historykiem, pasjonuje go także historia rodzinnego OLKUSZA i Ziemi Olkuskiej.

Jest współtwórcą grupy rekonstrukcji historycznej V Batalionu Strzelców Olkuskich, a teraz wraz z przyjaciółmi, w roku 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, tworzy internetową bazę żołnierzy z Ziemi Olkuskiej, którzy brali udział w wojnie polsko - bolszewickiej.

(fot.Wikipedia)

 

Wyjaśnia na czym polega projekt "JAK PRADZIADEK POGONIŁ BOLSZEWIKA" i zwraca się do słuchaczy o pomoc przy jego tworzeniu.

Posłuchaj!

Jeśli Państwo mogą pomóc w tworzeniu tej bazy proszę zapamiętać adres: [email protected]

(fot. Wikipedia)

 


 

Fot. MACIEJ ZWIERZ

 

Historyk JACEK TRAWKA jest pracownikiem Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, wchodzącego w skład Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w MUSZYNIE.

Muszyna to miejsce chętnie odwiedzane przez archeologów.  Od lat były prowadzone badania na wzgórzu Baszta, a teraz w związku z budową ratusza, odkrycia odnotowano w centrum miasta.

Prace archeologów zaowocowały programem edukacyjnym dla dzieci „LETNIMI WARSZTATAMI ARCHEOLOGICZNYMI".

W tym roku rozpoczną się one 7 lipca i będą odbywać w wakacyjne wtorki.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię