Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.23.02.2020 r.

(fot.Cavallo/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (23.02.)

Dziennikarz, autor książek i cracovianista. Urodził się w 1923 r. w POZNANIU, ale całe swe dorosłe życie związał z KRAKOWEM.

Publikował w "Przekroju", "Dzienniku Polskim" i "Echu Krakowa", gdzie jego małżonka Teresa Stanisławska była redaktorem naczelnym.

Autor kilkunastu książek o Krakowie między innymi: "Kraków od A do Z", "Krakowskie rody", "Opowieści starego Krakowa" oraz "Mała Encyklopedia Krakowa".

Był wielkim promotorem Krakowa i propagatorem odnowy krakowskich zabytków. Zmarł przed 23. laty, 23 lutego 1997 r.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                     do godz. 7.30. dnia 23.02.2020 r.

 

 

UPOMINKI:

2 przewodniki rowerowe "KRAKÓW I OKOLICE" - Wydawnictwa "Bezdroża".

2 tomy poezji Tadeusza Różewicza "WIERSZE PRZECZYTANE".

21. numer półrocznika "Ilcusiana".

 


 

W Galerii "U JAKSY" Biura Wystaw Artystycznych w MIECHOWIE czynna jest nowa wystawa "CZAS ZADUMY".

To ekspozycja ponad 50. ikon autorstwa krakowskiej artystki PAULINY KRAJEWSKIEJ malarki oraz ilustratorki.

Zaczynała od kopiowania ikon, teraz pisze własne, miniaturowe, a proces twórczy poprzedza zawsze rozważaniem Pisma Świętego.

Paulina Krajewska  "Maryja Matka Bolesna."  A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu. /Łk 2,35/, tempera na desce, 25x35, 2015 r.

 

Posłuchaj co mówi o swojej twórczości !

 


Rzeka Ropa w HAŃCZOWEJ  - fot. Andrzej Piecuch.

 

Do 27.03. w "Starej Remizie" w WYSOWEJ -ZDROJU (Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego) czynna jest wystawa fotografii "W GÓRACH HAŃCZOWSKICH".

Jej autorem jest gorlicki regionalista i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH, autor wielu publikacji o Ziemi Gorlickiej.

Pogrzeb w KONIECZNEJ - fot.Andrzej Piecuch.

 

Posłuchaj jakie tematy swych fotografii  wybrał na tę kameralną ekspozycję, dokumentującą piękno krajobrazu i bogate dziedzictwo kulturowe, tej części Beskidu Niskiego!

Konieczna-Beskidek. Cmentarz z I wojny światowej nr 46. - fot.Andrzej Piecuch.

 


 

 

(fot.Jacek Sypień).

 

W OLKUSZU w pawilonie wystawowym MOK–Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej 32  czynna jest wystawa " FOTOGRAFICY OLKUSCY 2020".

Jej celem jest prezentacja i promowanie twórczości fotograficznej mieszkańców Olkusza i okolicznych miejscowości.

Tegoroczna edycja jest dziesiątą, jubileuszową. W ciągu minionej dekady w tym cyklu zaprezentowano około 600 fotografii.

Na tegorocznej ekspozycji prezentowanych jest 75.

Co przedstawiają prace, jakie typy fotografii ? - wyjaśnia pomysłodawca wystawy ADAM SOWULA, także fotografik, prezentujący i w tym roku swoją fotografię.   Posłuchaj!

ADAM SOWULA ( fot.Jacek Sypień).

Fot. D.Kołakowski.

Do 17.03. w WIELICZCE na Zamku Żupnym czynna jest wystawa "ŚWIATŁO I SZTUKA. Lampy z XIX i XX w."

Jest świadectwem pionierskich podówczas sposobów oświetlania. Wśród 90 eksponatów są lampy naftowe, elektryczne, morskie, samochodowe i oczywiście górnicze.

fot. D.Kołakowski

O kolekcji, w której znajduje się także jedna ze stu lamp łukowych, które w marcu 1889 r rozświetliły paryską Wieże Eiffla, informuje historyk URSZULA MRÓZ z Muzeum Żup Krakowskich WIELICZKA - współkuratorka wystawy.

"Z mojego okna"  - fot. Adam Sowula.

 

 


 

Fot. D.Kołakowski.

 

Posłuchaj!

 


 

Jeszcze tylko kilka dni, do 27 lutego w holu Pałacu Wielopolskich, siedziby Urzędu Miasta Krakowa, czynna będzie wystawa "Protest głodowy - Bieżanów 1985", przypominającą słynną głodówkę protestacyjną sprzed 35 lat, która odbywała się na terenie kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie.

Na 26 planszach przedstawiono fotografie, dokumenty, znaczki poczty podziemnej związane z protestem głodowym zorganizowanym przez działaczy podziemnej "Solidarności". 371 osób z całego kraju rotacyjnie głodowało od 19 lutego do 31 sierpnia 1985 r. w trwającym 194 dni proteście.  Protestowano przeciwko aresztowaniu działaczy "Solidarności" i prześladowaniu księży.

Na wystawie  przypomniano także postać ks. Adolfa Chojnackiego (1932-2001), który przyjął głodujących pod parafialny dach i wspierał ich przez cały czas trwania protestu, mimo nacisków komunistycznej bezpieki.

O wystawie, którą  będzie można oglądać także w innych miejscach (chętni do jej przyjęcia mogą kontaktować się pod adresem: srk9@diecezja-krakow.pl)  opowiada STANISŁAW KUMON  z koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej przy parafii NMP w Krakowie - Bieżanowie Starym.

Posłuchaj!

 


(fot.Christophoros43/Wikipedia).

 

W miniony wtorek Tarnów pożegnał swego historyka ANTONIEGO SYPKA, działacza samorządowego i społecznego, założyciela i długoletniego prezesa Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Antoni Sypek pisał książki o Tarnowie, jego szkołach, instytucjach, kawiarniach, o osobach zasłużonych dla miasta i regionu.

W latach 1991 - 2006 dzielił się swoją wiedzą ze słuchaczami audycji "Pejzaże regionalne".

Z radiowego archiwum przypominam dziś nagranie z października 1998, w którym Antoni Sypek (mój straszy kolega ze Szkoły Podstawowej nr 4 imienia Mikołaja Kopernika) opowiada o Starym Cmentarzu w Tarnowie, cmentarzu na którym spoczął we wtorek 18. lutego 2020 r.

Posłuchaj!

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię