Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.2.08.2015 r.

fot.Adam Dziura/Wikipedia

ZAGADKA REGIONALNA ( 2.08)
Potok wypływający z okolic wsi MOGILNO w gminie Korzenna, o długości 15 km wpadający na terenie Nowego Sącza do Dunajca, jako jego prawy, dopływ. Proszę podać jego nazwę.
 
ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                                do godz. 7. 30 dnia 2.08.15 r.  

UPOMINKI:
książka „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”
KUBY SZPILKI, MACIEJA KRUPY i PIOTRA MAZIKA.
książka WOJCIECHA MROZA „Zakopane. Miasto cudów”
album MARKA SOSENKI „Podgórze na dawnych pocztówkach”.
5 przewodników po Beskidzie Wyspowym.

 


 

W NIEDZIELĘ 2 SIERPNIA W PROGRAMIE:

Prezentacja sylwetki hrabiny HELENY ZBOROWSKIEJ, urodzonej w 1876 r. w PARTYNIU (dziś cześć wsi Łęg Tarnowski), a zmarłej w 1943 r. w POGWIZDOWIE. To ona, w 1910 r. po wizycie w tureckim ADAMPOLU ( dziś Polonezkoy)  zamieszkałym przez Polaków, rozpoczęła w Galicji zbiórkę środków na wybudowanie kościoła i polskiej szkoły. Cel osiągnęła, a kościół w Adampolu pw. Matki Bożej Częstochowskiej został konsekrowany w 1914 r.Sylwetkę hr. Heleny z Męcińskich Zborowskiej przedstawia historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA, członek Zarządu Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Posłuchaj!

 

 

 


 

We wsi POGORZANY w gminie Jodłownik. na pograniczu SZCZYRZYCA znajduje się "Ekofarma", którą, wraz z żoną Lidią, prowadzi MACIEJ WŁODARCZYK. Jego fascynacją stała się kultura materialna Indian i dlatego stworzył wioskę indiańską, którą licznie odwiedzają zwłaszcza grupy szkolne.Winnetou w ekologicznym sadzie jabłoniowym? To tylko pozorna sprzeczność, bo Indianie żyli zgodnie z naturą, prowadzili ekologiczny tryb życia przekonuje Maciej Włodarczyk. Posłuchaj.

 

 

 


 

fot.Piotr Sadowski

Rezerwat "LAS GOŚCIBIA" położony jest na terenie wsi Harbutowice w gminie Sułkowice. O tym co w nim się chroni oraz o działalności partyzantów AK na tym terenie podczas II wojny światowej opowiada red. ANNA WITALIS - ZDRZENICKA z miesięcznika samorządowego "KLAMRA", który ukazuje się w gminie Sułkowice. Posłuchaj!

 

 


 

 

fot.W.Grabowski/Wikipedia

 

Niecodzienną wystawę coinów i medali wojskowych z kolekcji krakowskich kolekcjonerów Artura Raguszewskiego i Daniela Mrozka można podziwiać w Muzeum Miejskim na Zamku w Suchej Beskidzkiej. Co to są coiny i dlaczego właśnie teraz zorganizowano taką wystawę - wyjaśnia przewodnik MONIKA SPYRKA. Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię