Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.2.02.2020 r.

Fot.Ośrodek Działań Ekologicznych "Żródła"

(fot.Christophoros43/Wikipedia).

 

W miniony poniedziałek 27.01. 2020 r. w tarnowskim Ratuszu odbyła się prezentacja najnowszego numeru "ROCZNIKA TARNOWSKIEGO" za rok 2019.

Wydawany jest przez Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Dwudziesty czwarty numer periodyku otwiera cykl 11 artykułów poświęconych dr STANISŁAWOWI POTĘPIE (1946 - 2009) w dziesiątą rocznicę śmierci.

Kto wspomina tego historyka, kustosza i dyrektora tarnowskiego Muzeum, współzałożyciela Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego ? - wyjaśnia historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA, nowy redaktor naczelny " Rocznika Tarnowskiego".

Posłuchaj!

 

ZAGADKA REGIONALNA (2.02.)

Wieś w gminie OLESNO w powiecie DĄBROWA TARNOWSKA.

W niej w latach 1667–1786 znajdowała się jedna z głównych rodowych siedzib magnackiego rodu Czartoryskich. Książę Józef Czartoryski założył tam w latach 1750–1760 geometryczny park w stylu francuskim, o powierzchni 16 hektarów.

Prawdopodobnie to także Czartoryscy wybudowali za wsią w XVII wieku umocnienia złożone z pięciu regularnych bastionów, tak zwane Okopy. Znajdują się one w odległości około 1 km na północny zachód od parku.

W 1786 r. park zakupił JAN KONOPNA. Jego następcy: Leon, Feliks, Prosper i Jan byli właścicielami parku do 1945 r.

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                     do godz. 7.30. dnia 2.02.2020 r.

 

 

 

UPOMINKI:

"ROCZNIK TARNOWSKI" nr 24 (2019)

przewodnik "Kraków i okolice" - Wydawnictwa "BEZDROŻA"

płyta CD "Złote drzwi" zespołu "PREIZOL BAND"

zestaw publikacji o Olkuszu i Ziemi Olkuskiej

wiersze zebrane EMILA KOWALCZYKA" - "Na orawskiej pogródce"

 

 


 

 

 


 

fot.MARIAN LEWICKI.

 

MARIA OSTROWSKA (z domu Białek) emerytowana nauczycielka języka polskiego urodziła się w ŻYWCU, a dzieciństwo i młodość spędziła w RYDUŁTOWYCH na Górnym Śląsku.

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1962 r. przyjechała do KRZESZOWIC i rozpoczęła pracę w tamtejszym liceum. Pracowała przez 37 lat . Jej najstarsi uczniowie mają dziś 74 lata, najmłodsi 39.

W listopadzie 2019 r. jej byli uczniowie i przyjaciele zorganizowali w Galerii Pałacu "Vauxhall" Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach " BENEFIS MARII OSTROWSKIEJ, polonistki, publicystki i podróżniczki".

W audycji "MARYSIEŃKA. KRZESZOWICKA BIOGRAFIA" obok Marii Ostrowskiej występują jej byli uczniowie, później nierzadko koledzy - nauczyciele oraz przyjaciele: LIDIA KRZĘTOWSKA - ŻBIK, ALEKSANDRA KAMIŃSKA - POPEK, ANNA MIGA, ANNA PACIOREK, ZBIGNIEW DURCZOK, STANISŁAW MATUSIK oraz WOJCIECH NOWAK.

Posłuchaj!

fot.WŁODZIMIERZ PIECHOTA.

na zdjęciu od lewej: S.Matusik, Z. Durczok, L.Krzętowska Żbik, W. Nowak, A. Miga, A. Kamińska - Popek, A.Paciorek, Maria Ostrowska (z mikrofonem) oraz J. Stępień

 

 


 

 

Zygmunt Nowakowski jako książę Metternich w spektaklu Orlę Edmunda Rostanda (fot.Wikipedia)

 

Znawca historii Krakowa red. MICHAŁ KOZIOŁ przypomina sylwetkę pisarza, dziennikarza, aktora i reżysera teatralnego ZYGMUNTA NOWAKOWSKIEGO (1891 -1963).

Urodził się w Krakowie w 1891 r. jako ZYGMUNT TEMPKA i mieszkał z matką i rodzeństwem na Półwsiu Zwierzynieckim.

Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1911 r. Ludwik Solski zatrudnił go do Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Jak potoczyły się dalsze losy tego emigranta (przebywał na emigracji od 1939 r. do śmierci w Londynie w roku 1963), jakie miał poglądy polityczne?

Posłuchaj!

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię