Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 26.07. 2020 r.

(fot. przed 1928 r. Wikipedia)

 

ZAGADKA HISTORYCZNA (26.07.)

 

Przed 79. laty 26 lipca 1941 r. we LWOWIE na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera został rozstrzelany przez Niemców, matematyk, rektor Politechniki Lwowskiej. premier pięciu rządów II RP oraz senator.

Willa przy ul. Herburtów 5 we Lwowie, ostatnie miejsce zamieszkania przed aresztowaniem przez hitlerowców

( fot.Stako/Wikipedia)

 

W 1966 r. w kościele św. Franciszka z Asyżu w KRAKOWIE odsłonięto tablicę z nazwiskami zamordowanych 4. lipca 1941 r. lwowskich profesorów.

Obok niej znajduje się także osobne epitafium ku czci tego uczonego i polityka.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7.30. dnia 26.07.2020 r.

 

UPOMINKI:

album "BACOWIE I WAŁASI. Kultura pasterska na pograniczu polsko - słowackim".

tomik poezji "Wiersze przeczytane" TADEUSZA RÓŻEWICZA

zestaw publikacji o OLKUSZU i ZIEMI OLKUSKIEJ

płyta CD "SACRUM PO GÓRALSKU"

książka "JAN FITZKE. Z WOŁYNIA 1936 -1939" - poświęcona archeologowi i muzealnikowi, badaczowi przeszłości Wołynia

 



JAKUB BOJKO ok.1900 r. ( fot. Leon Starża Majewski/Wikipedia)

 

Przed 125. laty w niedzielę 28 lipca 1895 r. w RZESZOWIE powstała partia chłopska STRONICTWO LUDOWE, w której działalność prowadzili m.in.: Bolesław Wysłouch, Jędrzej Średniawski, Jakub Bojko, Marcin Augustyński, Henryk Rewakowicz i Jan Stapiński. W 1903 zmieniono nazwę na Polskie Stronnictwo Ludowe.

( fot. Mach240390/Wikipedia)

O okolicznościach tego historycznego spotkania w rzeszowskiej siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół " (dziś Teatr im. Wandy Siemaszkowej), o budzeniu się polskiej świadomości narodowej wśród galicyjskiego chłopstwa opowiada MICHAŁ KOZIOŁ - znawca historii Galicji i ruchu ludowego.

Posłuchaj!

 


 

ŚLUZA PANIEWO ( fot. Dainawa/Wikipedia)

 

Ceniony popularyzator nauki prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ (informatyk, biocybernetyk z Akademii Górniczo - Hutniczej) powraca wspomnieniami do czasu wakacji, które spędzał pokonując kajakiem KANAŁ AUGUSTOWSKI.

Wyjaśnia okoliczności powstania w pierwszej połowie XIX w. tej drogi wodnej łączącej dorzecza WISŁY i NIEMNA, będącej dziełem polskich inżynierów i prezentuje sylwetkę twórcy kanału gen. IGNACEGO PRĄDZYŃSKIEGO (1752-1850)

Posłuchaj!

 

 


 

( fot.  Jennifer Boyer/Wikipedia)

 

Rotunda św. św. Feliksa i Adaukta (pierwotnie Najświętszej Panny Marii) należy do najstarszych budowli kamiennych w Polsce i najlepiej zachowanych obiektów architektury przedromańskiej.

Obecny jej wygląd jest wynikiem rekonstrukcji przeprowadzonej przez ADOLFA SZYSZKO - BOHUSZA w latach 20. XX wieku oraz prac archeologicznych z lat 60. i 70. tego stulecia.

O badaniach prowadzonych obecnie w tym miejscu opowiada mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI.

Posłuchaj!

 


 

 

Cykl edukacyjno - historycznych wycieczek pod hasłem "OLKUSKIE SPACERY HISTORYCZNE" w tym roku (poza pierwszym inauguracyjnym spacerem) odbywał się w przestrzeni wirtualnej.

Teraz wszystko wraca do normy i w piątek 31 lipca 2020 r. uczestnicy spaceru powędrują trasą dokumentującą tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat.

( fotografia z wydawnictwa:  Tadeusz Mazur, Jerzy Tomaszewski, Stanisław Wrzos-Glinka " Cierpienie i walka narodu polskiego, 1939-1945", Zarząd Główny Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Warszawa, 1958, page 29   /Wikipedia)

 

31 lipca 1940 r. niemieccy okupanci przeprowadzili akcje pacyfikacyjną, która była odwetem za śmierć niemieckiego policjanta, który zginął z rąk pospolitego bandyty.

( fot. Dreamcatcher25/Wikipedia)

Wcześniej 16 lipca 1940 roku na olkuskich Parczach rozstrzelano 20 zakładników.

Dwa tygodnie później niemiecka ekspedycja karna spędziła wszystkich mężczyzn z Olkusza na rynek i miejskie place, gdzie przez kilka godzin poddawano ich brutalnym torturom i szykanom.

O tak zwanej olkuskiej " krwawej środzie" roku 1940 opowiada historyk JACEK SYPIEŃ - pracownik Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.

Posłuchaj!

 

 


 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię