Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 19.06.2016 r.

(fot.Jerzy Opioła)

ZAGADKA REGIONALNA ( 19.06)


Polana w paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.  Przebiega nią granica gmin Piwniczna - Zdrój i Rytro.
Na polanie, w domu Nosalów,  w latach 1938 - 1961 mieściła się czteroklasowa szkoła podstawowa, opisana w powieści Marii Kownackiej  " Szkoła nad obłokami".
Dziś  obok ruin szkoły  znajduje się pamiątkowy pomnik z nazwiskami nauczycieli, którzy dochodzili do szkoły.
Jest wśród nich także nazwisko Edwarda Gruceli, zmarłego w maju tego roku,  pedagoga, muzyka. rzeźbiarza, twórcy zespołu "Dolina Popradu".

Proszę podać nazwę tej polany.

          

ADRES INTERNETOWY:     regionalne@radiokrakow.pl
                                          do godz. 7. 30 dnia 19.06.2016 r.

 


UPOMINKI:

album BOGUSŁAWA KRASNOWOLSKIEGO  "PAŁACE, DWORY i FOLWARKI powiatu chrzanowskiego".

3 egzemplarze półrocznika "ILCUSIANA" ( nr 14.)

3 przewodniki  "BESKID WYSPOWY".

 

W NIEDZIELĘ 19 CZERWCA W PROGRAMIE:

(fot.J.Opioła/Wikipedia).

 

 

 

OBIDZA - to, wysoko położony (ponad 900 m n.p.m.) przysiółek PIWNICZNEJ-ZDROJU, na turystycznym szlaku do Szczawnicy.

25 i 26 czerwca w Obidzy odbędzie się spotkanie "WAŁASI OJCE NASI" w ramach projektu "Święto Karpat".

Będzie to impreza edukacyjno - rekreacyjna poświęcona karpackim zwyczajom Nocy Świętojańskiej oraz popularyzacji, zwłaszcza wśród młodzieży, umiejętności gry na trombitach i innych instrumentach pasterskich.

Nie zabraknie wystawy przypominającej postać EDWARDA GRUCELI, zmarłego w maju artysty, muzyka i rzeźbiarza, twórcy piwniczańskiego zespołu "DOLINA POPRADU".

Na Obidzę można dotrzeć z własnym namiotem, aby w niedziele 26.06. o godz. 9.00 . zasiąść do pasterskiego śniadania na trawie, w towarzystwie czarnych owiec. Zaprasza regionalistka i folklorystka MONIKA FLOREK z Łomnicy - Zdroju. Posłuchaj!

 

 

 

 


 

Dwór z Drogini w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w WYGIEŁZOWIE (fot.Dariusz.Biegacz/Wikipedia).

 

 

 

Konkurs historyczny " DLA PRZESZŁYCH I PRZYSZŁYCH POKOLEŃ" jest jedną z form edukacji młodzieży, prowadzonej przez Muzeum w CHRZANOWIE.

W tym roku zorganizowany został już po raz piąty, jak zwykle na trzech szczeblach: dla uczniów szkół podstawowych powiatu chrzanowskiego, dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Tym razem tematem konkursu były " Pałace, dwory i folwarki powiatu chrzanowskiego" - wyjaśnia historyk MARTA GAWOR. Posłuchaj!

 

 


 

 

Historyk i pedagog MIECZYSŁAW CZOSNYKA pochodzi z Łęgu Tarnowskiego. W swych pracach badawczych nie zapomina o rodzinnej miejscowości, dokumentując jej historię, zarówno tę odległą jak i najnowszą.

Niedawno ukazała się jego książka "Dzieje Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Łęgu Tarnowskim - Zamościu w latach 1984-2015". Autor twierdzi, że w pracy historyka ważna jest także dokumentacja wydarzeń tych nieodległych, które niedawno stały się historią. Posłuchaj!
 

 


 

 

Ćwilin i Śnieżnica ( fot. Czesław Szynalik)

 

W ramach akcji "Odkryj Beskid Wyspowy" w niedzielę, 19.czerwca jej uczestnicy będą wędrować na MODYŃ (1029 m ). Zbiórka o 9.00. koło kościoła w ŁĄCKU i wyjście na szczyt żółtym szlakiem. Zejście szlakiem niebieskim do miejscowości MŁYŃCZYSKA.

Natomiast w ostatnią niedzielę czerwca 26.06. do zdobycia będzie ŚNIEŻNICA (1006 m). O 9.00 grupa wyruszy sprzed kościoła w SKRZYDLNEJ i szlakiem czarnym przez Pieninki Skrzydlańskie dojdzie na szczyt. Zejście szlakiem zielonym do DOBREJ.

 

O Śnieżnicy opowiada przewodnik górski DARIUSZ GACEK autor przewodnika "Beskid Wyspowy". Posłuchaj !


 

 

 

(fot.W.Grabowski/Wikipedia).

 

 

W pierwszy wakacyjny weekend ( 24-26 czerwca) na Zamku w SUCHEJ BESKIDZKIEJ odbędzie się "Suski Jarmark Kulturalny", będący częścią tegorocznych "DNI ZIEMI SUSKIEJ". O atrakcjach, które przygotowały na ten czas instytucje kulturalne Suchej, opowiada gwarą górala babiogórskiego  PIOTR JEZUTEK  dyrektor  Miejskiego Ośrodka Kultury "ZAMEK". Posłuchaj!

 

 

 

 

 


 

 

"ILCUS" - tak po łacinie Jan Długosz zapisał nazwę srebrnego miasta OLKUSZA.

"ILCUSIANA"- to półrocznik wydawany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, poświęcony historii tej miejscowości. Właśnie ukazał się jego 14. numer, dedykowany zmarłemu 11.04.2016 r. MIECZYSŁAWOWI KARWIŃSKIEMU, członkowi Rady Programowej pisma od chwili jego założenia. O zawartości tego numeru informuje redaktor naczelny JACEK SYPIEŃ , a autor artykułu "Szkolne mury" MAREK PIOTROWSKI nawiązuje do obchodzonego właśnie jubileuszu swojej szkoły - 100. lecia I Liceum Ogólnokształcącego. Posłuchaj!
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię