Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja specjalna z dnia 31.07.2016 r.

fot. PAP/Jacek Turczyk

W  NIEDZIELĘ 31 LIPCA:

 

W lipcu w WARSZAWIE  po raz pierwszy  odbył się  Światowy Kongres Młodzieży Polonijnej. Inspiracją do jego zwołania stały się Światowe Dni Młodzieży. Do stolicy na obrady przyjechała  liczna grupa około 250 uczestników nie tylko z europejskich krajów, lecz także innych kontynentów.
Kongres miał trzy etapy. Pierwszy formalny: obrady, dyskusje, przyjęcie  końcowych  dokumentów  o współpracy, drugi to spotkania w  archidiecezji warszawskiej przed  ŚDM, wreszcie przyjazd do Krakowa i spotkanie z Ojcem Św. Franciszkiem.
MAJA  KORCHEL z PARYŻA i  ALEK  MAZUREK  z Aten opowiadają o swoich polskich parafiach w stolicy Francji i Grecji, a ILONA TROJNAR - organizatorka Kongresu, działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży  o nadziejach związanych z pierwszym spotkaniem  młodzieży polonijnej. Posłuchaj!  
 

 

 

 

 


 

(fot. Wikipedia/Gubernatoria)

 

Sercanin ksiądz ANDRZEJ SUDOŁ  pochodzi z Mielca z diecezji tarnowskiej.   Jako misjonarz 12 lat pracował na Filipinach i wyjechał stamtąd przed półtora rokiem. Teraz przyleciał  z Chicago do Krakowa, by w czasie Światowych Dni Młodzieży towarzyszyć 20. osobowej grupie pielgrzymów,  którą przygotowywał do wyjazdu jeszcze na Filipinach.
Kim są jego podopieczni, czym  zajmują się w swoim kraju? Posłuchaj !
 

 

 


fot.Wikpedia/Christian Thiele (APPER)

 

Pochodzi ze STRASZĘCINA koło Dębicy. Sercanin ks. RYSZARD KRUPA pracuje na misji. nie w egzotycznym kraju, lecz w  samym centrum  BERLINA, w dzielnicy Prenzlauer Berg.
W stolicy Niemiec 60 % berlińczyków nie przyznaje się do żadnej religii.
W byłym  Berlinie Zachodnim katolików jest kilkanaście procent, w dawnym Wschodnim tylko kilka.  Dlatego praca pośród osób niewierzących jest szczególnym wyzwaniem dla tego rodzaju misji. Posłuchaj!
 

 


Konsul Generalny Węgier w Krakowie  dr hab. ADRIENNE KÓRMENDY  z zawodu jest historykiem - mediewistą. Lecz nie tylko z tego tytułu poleca wystawę " Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety  Polski i Węgier w średniowieczu", którą z okazji Roku Węgierskiego w Polsce można będzie oglądać do połowy października w krużgankach Klasztoru Franciszkanów w Krakowie przy pl. Wszystkich Świętych 5.
Posłuchaj!

 

 

 


 

 

 

W KRAKOWIE, obok Uniwersytetu, przy wylocie ulicy  Jagiellońskiej na Planty, stoi figura Matki Bożej Łaskawej.  Ale czy zawsze tam stała?  

O jej dziejach i legendzie związanej z jej fundacją opowiada historyk  MICHAŁ KOZIOŁ. Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię