Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 19.09.2021 r.

( fot.Wikipedia)INTERNETOWA ZAGADKA HISTORYCZNA  (19.09)


Przed 124. laty 19 września 1897 r. zmarł i został pochowany na wiejskim cmentarzu  w PAWŁOWIE (dziś rejon radziechowski w obwodzie lwowskim Ukrainy) KORNEL UJEJSKI (ur.1823) poeta, publicysta społeczny, określany często „ostatnim wielkim poetą romantyzmu”.


Kornel Ujejski był autorem liryki wizyjnej oraz religijno - mesjanistycznej stylizowanej na modlitwy oraz biblijne psalmy, w której wyrażał − powzięte z myśli Andrzeja Towiańskiego - irracjonalne, zakorzenione głęboko w etyce chrześcijańskiej przekonanie co do zbawienia narodu polskiego w obliczu klęsk kolejnych powstań oraz wewnętrznej niezgody.

Po śmierci poety środowiska artystyczne Krakowa rozważały pochowanie go na SKAŁCE, ale ten, jeszcze za życia, wyraził wolę skromnego pogrzebu na wiejskim cmentarzu.

( fot. Grażyna Besarawicz/Wikipedia)


Już 25 października 1897 r. w kościele Bernardynów we LWOWIE odsłonięto tablicę upamiętniającą Kornela Ujejskiego, ufundowaną przez Stowarzyszenie Rękodzielników Lwowskich „Gwiazda”.

8 grudnia 1901 r. we Lwowie przed Kasynem Miejskim przy ulicy Akademickiej stanął pomnik Kornela Ujejskiego, autorstwa ANTONIEGO POPIELA.

( fot.Horvat/Wikipedia)


W 1944 r. Sowieci zdemontowali pomnik a w 1950 r. przekazali Polsce.

W 2006 r. po restauracji został on oficjalnie odsłonięty w jednym z polskich miast.

Gdzie dziś stoi pomnik Kornela Ujejskiego?

W którym mieście można go oglądać?

Proszę podać nazwę tego miasta.


ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

                                           do wtorku 21.09.

UPOMINKI:

książka "POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA" Elżbiety i Andrzeja Lisowskich

książka "POCZET STAROSTOW RABSZTYNSKICH" Jacka Sypienia i Tomasza Szygulskiego

książka "GAJ. 910 LAT WSI" Edwarda Ślęzaka

5  informatorów turystycznych BESKID WYSPOWY  (wraz z mapą)

tomik poezji "MODLITWY PRZYDROŻNE"  Barbary Paluchowej

( fot. Jerzy Opioła)
W ostatnią niedzielę lata (19.09) uczestnicy akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" będą wędrować z miejscowości WĘGLÓWKA (gm. Wiśniowa) na PATRYJĘ (763 m) i LUBOMIR (904 m).

PATRYJA nazywana niekiedy PATRIĄ, to szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny, które to pasmo geograf JERZY KONDRACKI (1908 - 1998) autor najbardziej znanej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski zaliczył do Beskidu Wyspowego.

Na mapach jednak i w przewodnikach turystycznych często zaliczane jest do Beskidu Makowskiego.

To nie jest jednak żadną przeszkodą w podziwianiu pięknych widoków i poznawaniu historii związanej z tym pasmem - twierdzi przewodnik DARIUSZ GACEK - autor przewodnika "BESKID WYPOWY".

Posłuchaj!Historyk, redaktor naczelny "Rocznika Tarnowskiego" MIECZYSŁAW CZOSNYKA opowiada o dziejach budowy na Placu Kazimierza Wielkiego w TARNOWIE pomnika ADAMA MICKIEWICZA (1798 -1855).

Odsłonięcie pomnika 26.11. 1900 r. w 45 rocznicę śmierci poety, poprzedziły inne uroczystości ku jego pamięci, organizowane w Tarnowie już od 1872 r.

Teodor Błotnicki przed 1905 r. ( fot.Wiipedia)Autorem pomnika jest krakowski rzeźbiarz TADEUSZ BŁOTNICKI (1858 - 1928), którego ojciec EDWARD, dziennikarz i rysownik, urodził się w Tarnowie w 1830 r.

Odlew pomnika wykonano w tarnowskim zakładzie PIOTRA CELESTYNA KULKI (ur. 1857 Paczółtowice - zm. 1911 Tarnów).
Pomnik ma wysokość 4, 5 m z czego popiersie mierzy 1,1 m a cokół 3,4 m.

Posłuchaj!

( fot. Jan Mehlich/Wikipedia)Zmarły 30 maja 2020 r. w Krakowie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego STANISŁAW GRODZISKI (ur. 1929) był historykiem prawa.

W latach 1970–1978 był kierownikiem Katedry Historii Prawa i Państwa Polskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ, a w latach 1978–1981 dziekanem tego Wydziału.

Natomiast w latach 1987–1990 pełnił funkcję prorektora UJ.

W roku 1999 przeszedł na emeryturę.

( fot. Ricardo77/Wikipedia)Opublikował ponad czterysta pięćdziesiąt prac o tematyce historyczno-prawnej, w tym książki.

Specjalizował się w historii państwa i prawa polskiego czasów nowożytnych (1772–1918) na tle historii państwa i prawa państw zaborczych, przede wszystkim Austrii, w historii parlamentaryzmu polskiego XV–XVII w., historii kultury prawnej w Polsce i Europie.

Opracował do druku źródła historyczne, w tym cztery tomy Volumina Constitutionum, obejmujących „całość dorobku ustawodawczego staropolskich sejmów” od 1492 roku.MACIEJ ZBOREK z Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, koordynator projektu "Pamięć Uniwersytetu", kilkakrotnie rozmawiał z prof. Stanisławem Grodziskim i utrwalił jego wspomnienia.

Posłuchajmy dziś ich fragmentów!

Lwowscy matematycy AD 1930 Fotografia pochodzi z książki Kazimierza Kuratowskiego "Pół wieku matematyki polskiej 1920-1970" wydanej przez Książkę i Wiedzę w 1973 r. (fot. Stako/Wikipedia)

Emerytowany pedagog Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach ZBIGNIEW DURCZOK chętnie odwiedza LWÓW.

Nie ma tam rodziny, ale miasto to fascynuje go jako matematyka latami międzywojnia, kiedy to w " Kawiarni Szkockiej" spotykali się przedstawiciele sławnej "Lwowskiej Szkoły Matematyki", skupionej wokół STEFANA BANACHA (1892 - 1945) i HUGONA STEINHAUSA (1887 – 1972).

Pan Zbigniew utrzymuje też regularny kontakt z Polakami, studentami lwowskiego Uniwersytetu III wieku, który powstał przy pomocy urodzonej we Lwowie ZOFII IWANICKIEJ (1923-2018).

W 1987 r. była ona założycielką drugiego w Warszawie Uniwersytetu III wieku (na Mokotowie).

Posłuchaj!

( fot. Stanisław Kosiedowski/Wikipedia)


W piątek 17 września o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w OLKUSZU przy ulicy Szpitalnej 34, odbędzie się wernisaż malarstwa KRYSTYNY OLCHAWY.

Artystka przez ponad 30 lat kierowała Biurem Wystaw Artystycznych "U JAKSY" w MIECHOWIE.


Na olkuskiej wystawie prezentuje 30 obrazów, w większości nowych prac inspirowanych naturą.

Wystawa ma złożony tytuł "DAIMONIONY. W poszukiwaniu piękna".

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię