ZAGADKA REGIONALNA (12.01)
- A
- A
- A
"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 12.01. 2025 r.
Krakowski zespół big -bitowy, mający korzenie w innym krakowskim zespole "AMETYSTY".
Działał w latach 1964 -1969, reaktywowany na krótko w latach 1980 – 1981.
Kierownikiem literackim i artystycznym był w początkowym okresie poeta WIESŁAW DYMNY, który wcielał się też w rolę konferansjera.

Zespół przechodził ciągłe zmiany personalne.
Grali w nim między innymi gitarzyści: Marek Jamrozy, Tadeusz Gogosz, bracia Janusz i Zbigniew Kaczmarscy, Jerzy Tarsiński i Konrad Ratyński (wszyscy później "Skaldowie"),
saksofoniści Zbigniew Sztyc (”Akwarele”) i Wiesław Żakowicz (Grupa ABC” i "Wiślanie 69”) oraz pianista Andrzej Ibek ("Bemibek").

Członkami grupy byli wokaliści: Jolanta Borusiewicz, Marek Kulisiewicz i Andrzej Zaucha oraz jazzmani: Marek Michalak (puzon), Andrzej Jakóbiec (trąbka) i Adama Pukalak (perkusja).
Największe przeboje zespołu to "Hura huba" oraz "Wesele”.
Proszę podać nazwę tego zespołu.
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7.30 dnia 12.01. 2025 r.
UPOMINKI:
płyta CD " CZASEM" Lidii Jazgar z zespołem "Galicja"

płyta CD "ZNACHORKA" Kapeli Hanki Wójciak

płyta CD "IN THE ROOM" Krzysztofa Kiljańskiego"

2 książki MARCINA URBANA „Felietony życiem pisane"


Urodził się w 1941 r. w Wielkopolsce, a na początku lat 70. XX w. przyjechał do OLKUSZA, bo jako elektryk znalazł tu dobrze płatną pracę.
Udzielał się też w Cechu Rzemiosł Różnych, ale czas transformacji nie był dla niego łaskawy.
Dlatego zaczął malować.

Dziś MAREK CZERWIŃSKI ma w swym domu ponad 120 obrazów.
Maluje w oleju, głównie pejzaże, gdyż kocha naturę i krajobrazy.

Nie sprzedaje ich, czasami podaruje przyjaciołom.
Nie myśli też o wystawie, bo wystarcza mu radość tworzenia dostarczająca sił w wieku dojrzałym.
To niezwykły twórca, przekonują jego znajome: BARBARA FULBISZEWSKA i KATARZYNA NOCOŃ.
Posłuchaj!


TADEUSZ DRYJA - przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt, od urodzenia jest mieszkańcem miasta nad Sołą.
Wspomina historię rodzinnego domu.
Obecnie to adres Tadeusza Kościuszki 4, ale dawniej była to jedna z czterech najstarszych murowanych kęckich kamienic z adresem ulica Czaniecka 186 (ta liczba zachowała się do dziś na balkonie kamienicy).

W 1782 r. urodził się tu AMBROŻY GRABOWSKI (zm. 1868) księgarz, kolekcjoner archiwaliów i badacz przeszłości Polski, zwłaszcza Krakowa.
W połowie XIX w. powstał tu "Hotel pod Czarnym Orłem" znany później jako hotel "Pod Orłem".
A dlaczego ściany w piwnicy są bardzo grube?
Posłuchaj!


ANDRZEJ TOMASIAK, długoletni członek Zespołu Regionalnego "DOLINA POPRADU" z Piwnicznej Zdroju, z zawodu jest stolarzem.
Proponuje radiowy spacer po okolicznych lasach, gdyż jest miłośnikiem natury, a ponadto chce przypomnieć, jak dawniej ludzie wykorzystywali to, co dała im natura.

A w przypadku lasu nie było to tylko drewno.

Posłuchaj!



W listopadzie 2024 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego im. Romana Nitribitta w Krynicy - Zdroju obchodził jubileusz setnej rocznicy powstania.

Była to okazja do przypomnienia dorobku oddziału i zasług jego członków, przewodników i działaczy.

Była prezes BARBARA RUCKA (mieszkanka Krynicy - Zdroju od trzech pokoleń) wspomina pierwszego prezesa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krynicy, a dziś patrona Oddziału ROMANA NITRIBITTA (1893 -1988), a także zmarłego we wrześniu 2024 r. prezesa STANISŁAWA WINTERA (ur. 1942), który był jej szkolnym wychowawcą i nauczycielem.

Posłuchaj!


GÓRALE ZAGÓRZAŃSCY (Zagórzanie) - to grupa etnograficzna zamieszkująca część BESKIDU WYSPOWEGO i północną stronę Gorców, teren GMINY MSZANA DOLNA.
Zagórzanie posiadają własny folklor, bogatą tradycję, strój oraz gwarę,
Dbają, zwłaszcza w ostatnich latach, o zachowanie tego dziedzictwa, swej kulturowej tożsamości.

W sobotę 18 stycznia i w niedzielę 19 stycznia od godz. 15.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w LUBOMIERZU odbędzie się XXIX Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych "ZAGROJCIE TA TURONIOWI"
To już tradycja, że zespoły kolędnicze powiatu limanowskiego spotykają się w styczniu na ternie Gminy Mszana Dolna.
Od kilka lat jest to LUBOMIERZ.

O tradycji kolędowania opowiadają młodzi mieszkańcy wsi Kasinka Mała: mówiąca zagórzańską gwarą, regionalistka KLAUDIA GAWRONEK oraz DAWID SZCZYPKA, który w czwartym pokoleniu kolęduje z szopką lalkową.

Zapoczątkował to jego pradziadek JAN, który chodził po kolędzie z szopka zagórzańską wykonaną w 1893 r. przez ludowego artystę z Kasinki Małej.

Współczesną szopkę lalkową wykonał w roku 2017, dla będącego wówczas w szkole podstawowej Dawida jego ś.p. dziadek STEFAN, a zdobiła ciocia chrzestna.
Z tą szopką występował wówczas na przeglądzie kolędniczym.

Na tegoroczny XXIV Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych "ZAGROJCIE TA TURONIOWI" w Lubomierzu zaprasza wójt Gminy Mszana Dolna MIROSŁAW CICHORZ, którego trójka dzieci (Blanka, Zuzanka i Kuba) także tworzy grupę kolędniczą.
Posłuchaj!

Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:53
Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim to środa
-
06:36
We wtorek nieco odpoczniemy od upałów. Padać też nie powinno
-
06:11
Aktualności Komunikacyjne 24.06.25
-
06:08
Nad Małopolską przeszły burze. Strażacy mieli ręce pełne roboty
-
06:00
Autostrada A4 w Balinie odblokowana. Przy drodze płonęła ciężarówka
-
22:10
Burze przechodzą nad Małopolską. Strażacy interweniowali już 160 razy
-
22:05
Do czego wzywa moc? 4. Krakowskie Spotkania Artystyczne w galerii Pałacu Potockich
-
19:54
A na świętego Jana... odpust w Dolinie Chochołowskiej
-
19:05
Małopolska gospodarzem mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. Majka i Niewiadoma gwiazdami
-
18:26
Generał Marian Janicki: "Zamach na Zełeńskiego był z pewnością planowany z pomocą rosyjskich służb"
-
18:10
Cyfrowi detektywi: Jak dziadkowie mogą nauczyć wnuki rozpoznawać dezinformację w Internecie?
-
17:03
Poważny wypadek dwóch nastolatków na hulajnodze. Jeden z chłopców jest w śpiączce