W chwili śmierci w 1965 roku, Rubinstein uważana była za najbogatszą kobietę swoich czasów i jedną z pierwszych, którym udało się to osiągnąć wyłącznie własną pracą. Jej imperium kosmetyczne obejmowało niemal wszystkie kraje świata, a firma warta była około 100 mln dolarów. Posiadała fabryki w Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech. Jej wspaniałe apartamenty z tarasami na dachu w Paryżu i Nowym Jorku wielokrotnie zamieniały się w wybiegi dla modelek zaprzyjaźnionych projektantów, a we francuskiej Prowansji posiadała ogromną willę otoczoną polami jaśminu.
- A
- A
- A
Opowieść o Helenie Rubinstein na wystawie w Żydowskim Muzeum Galicja
Stworzone przez nią kosmetyczne imperium, obejmowało niemal wszystkie kraje świata, a firma warta była blisko 100 mln dolarów. W 150. rocznicę urodzin Heleny Rubinstein i 120. założenia marki Rubinstein wybitną krakowiankę przypomina Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie . Wystawa zat. „Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna” pozwala poznać koleje losu tej niezwykłej krakowianki kobiety sukcesu, którą zachwycali się słynni projektanci mody Dior, Chanel, czy Yves Saint Laurent , a Salvador Dali namalował nawet mural w jej własnym mieszkaniu. O wystawie i życiu Heleny Rubinstein z kuratorką wystawy Kingą Banasik rozmawiała Jolanta Drużyńska .
Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja pozwala poznać niezwykłe koleje losu tej wybitnej krakowianki. Odwiedzający mogą wczuć się w ducha epoki dzięki bogatym materiałom wizualnym, wśród których znajdują się nieznane dotąd szerzej fotografie z krakowskiego etapu życia Rubinstein. Ekspozycję wzbogacają przykłady kosmetyków z różnych dekad. Jednak wystawę tę wyróżnia przede wszystkim oddanie głosu samej Helenie Rubinstein, która przemawia poprzez liczne cytaty oraz z planu spotu reklamowego z 1929 roku. Wisienką na torcie jest elegancka suknia projektu Christiana Diora, uszyta na specjalne zamówienie Heleny Rubinstein w latach 50.
„Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna”
Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18,Kraków
Wystawa od 26 października 2022 do 16 kwietnia 2023 roku.
Najnowsze
-
12:36
W Tarnowie piąta odsłona Miejskiego Dnia Ogrodnika
-
12:13
Beata Szydło: Tusk zniechęca Polaków do referendum, bo boi się jego wyników. Chce relokować migrantów do Polski
-
11:59
Kongres "Jan Paweł II. Inspiracja dla świata" na Wawelu
-
11:46
Marta Mrzygłód: Nie chcemy rozdawnictwa pieniędzy i stawiamy na przedsiębiorczość obywateli
-
11:35
Krakowianie wzięli udział w Parkrun Młynówka
-
11:00
Po co nam historia? z 30.09.2023
-
10:57
Patryk Wicher: o wyborach, bezpieczeństwie Polski i szukaniu haków na rządzących
-
10:47
Bartosz Batra o prawdziwej sportowej walce wypaczonej przez tzw. gale sportów walki
-
10:32
Małopolska Noc Naukowców w Tarnowie
-
10:23
W co się bawią zwierzeta???
-
09:02
Papież mianował nowych kardynałów, wśród nich Grzegorza Rysia
-
08:54
W Beskidach deszczowo; warunki na szlakach dość dobre
-
08:49
Zmarł literaturoznawca i językoznawca profesor Michał Głowiński
-
08:42
10 kolejka piłkarskiej ekstraklasy. Dzisiaj zagrają zespoły z Małopolski.
-
08:02
Do 10 października można wspomóc czworonogi ze schroniska dla bezdomnych zwierząt "Rafik" w Boleławiu
-
07:59
Nowy spot przedwyborczy PiS
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
-
18:19
Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF
-
15:39
#PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I
-
13:55
RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…