Po pierwsze musimy wziąć sobie do serca stwierdzenie, że ogród to żywy organizm i jego autentyczność polega na tym, że chyba nigdy nie jest dziełem skończonym. Dobry ogrodnik musi nauczyć się cierpliwości i uważności.

Czy planowanie jest potrzebne?

W obecnych czasach na działanie w ogrodzie bez planu i pomysłu chyba nie bardzo chcemy sobie pozwalać. Przede wszystkim skutkuje ono niepotrzebnym chaosem i spontanicznymi, nieprzemyślanymi zakupami. Tym bardziej jeśli czujemy, że potrzebujemy zmian, warto poświęcić trochę czasu zimą, gdy niewiele się w ogrodzie dzieje, a pogoda nie sprzyja spacerom, by na spokojnie podsumować to, co się w minionym sezonie w ogrodzie wydarzyło, co się nam podobało, co się sprawdziło (a co nie) i dopiero wtedy zastanowić się nad ewentualnymi zmianami.
Z nowe rośliny będą kwitnąć, że przerobimy rabaty, zbudujemy wyniesione grządki czy taras. Ja pod koniec każdego sezonu przeglądam sobie notatki i zdjęcia, które udało mi się zrobić. Widać na nich co i w jakim tempie rośnie, co można wrzucić w kategorię „dobre zestawienia”. Mam też takie spisy pt. „ciekawe rośliny”, „czego jeszcze nie mam, a po czym marzę”, „jakie róże warto zdobyć”. Takie zapiski bardzo pomagają, bo notes zawsze można zabrać ze sobą na zakupy, a wtedy będzie mniejsze prawdopodobieństwo zakupów nietrafionych. Zapisuję w tym notesie także te wszystkie rośliny, którymi udało mi się zachwycić w trakcie podróży, oglądania programów ogrodowych czy zaglądania w cudze ogrody.

Jakich błędów można uniknąć?

Sadzenie zbyt blisko siebie, to jeden z powszechniejszych. Rośliny mają różne kształty i wysokość, różne tempo wzrostu i pokrój. Musimy wiedzieć, co sadzimy i ile sztuk powinno się znaleźć na 1 m kw. Drzewa o dużej koronie sadzimy tak, aby nawet po wielu latach nie stykały się ze sobą. Jeśli będą za blisko, miejmy świadomość, że muszą być przycinane. Ich konary mogą być sporym utrudnieniem, gdy posadzimy je za blisko budynków czy ogrodzenia. Polecam zajrzenie w katalog roślin, by jak najwięcej dowiedzieć się o roślinach, które mamy zamiar posadzić.
Dla początkujących ogrodników mam zawsze jedną radę – lepiej posadzić rzadziej niż za gęsto. Zawsze przecież można dosadzić, choćby roślin jednorocznych, a rośliny zbyt gęsto posadzone nie będą miały optymalnych warunków do wzrostu. Będą konkurować o wodę, światło, składniki odżywcze, będą wyglądały znacznie gorzej niż te, które mają wystarczająco miejsca i światła. Poza tym są bardziej narażone na choroby grzybowe ze względu na brak przewiewu oraz osłabienie z powodu niedostatku składników odżywczych. Mogą gorzej kwitnąć i mieć mniejsze liście.
Bardzo częstym błędem jest ignorowanie walorów ogrodu związanych z porami roku. Rośliny są ozdobne w różnych okresach: przez cały sezon, kilka miesięcy lub kilka dni. Warto zaplanować swój ogród tak, aby stale coś w nim kwitło. Szczególnie dużo niech się dzieje wtedy, gdy nie wyjeżdżasz na urlop, a masz możliwość odpoczywać w ogrodzie – posadź rośliny pachnące i ozdobne w tym czasie.
Na zimę posadź krzewy o kolorowych gałęziach lub owocach oraz rośliny o zimozielonych liściach, lub wcześnie kwitnące kaliny i oczary. Pamiętaj jesienią o posadzeniu wiosennych i letnich roślin cebulowych.

Do jednych z najpowszechniejszych błędów jest sadzenie roślin na niewłaściwych stanowiskach i brak podlewania po posadzeniu. Zapewne wiecie, że należy wybierać przede wszystkim rośliny, które zimują w naszym klimacie. Warto również wiedzieć, że te lubiące słońce trzeba sadzić w słońcu, a te cieniolubne – w cieniu. Posadzone nie tam, gdzie trzeba, w końcu zmarnieją i padną.

Zawsze też trzeba rośliny podlać po posadzeniu, nawet jeśli spadnie deszcz. Chodzi o to, że obfity strumień wody oblepi świeżo posadzone korzenie i roślina szybciej i łatwiej się przyjmie, a deszcz nam tego nie załatwi.

Nie kupuj roślin po jednej sztuce, chyba że coś jest bardzo drogie i chcesz je rozmnożyć. Drzewa, krzewy tak, ale drobniejsze byliny oraz rośliny okrywowe kupuj i sadź w grupach co najmniej po 3, 5 lub 7 szt. Jednorodne, duże plamy kwiatów i liści dadzą dobry efekt kompozycyjny, z daleka będzie je widać.