Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

O prawa człowieka - Zofia i Zbigniew Romaszewscy

U źródeł ich działalności leżało przekonanie o konieczności obrony godności ludzkiej, praw człowieka bezkarnie łamanych przez komunistyczne władze. O walce o prawa człowieka w peerelowskiej rzeczywistości Zofii i Zbigniewa Romaszewskich w programie RK i IPN "Posłuchaj historii" mówili: Zbigniew Fijak - były działacz Komisji Interwencji i Praworządności w Małopolsce oraz dr hab. Cecylia Kuta historyk Biura Badań Historycznych Oddziału IPN w Krakowie. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

Romaszewscy w trakcie procesu Radia "Solidarność" 1983. Fot. Ze zbiorów rodziny Romaszewskich


Zofia i Zbigniew Romaszewscy, od lat siedemdziesiątych XX w. zaangażowani byli w działalność opozycyjną. U źródeł ich działalności leżało przekonanie o konieczności obrony godności ludzkiej, praw człowieka bezkarnie łamanych przez komunistyczne władze. Nie godząc się na prześladowanie robotników, którzy w czerwcu 1976 r. zaprotestowali m.in. w Radomiu i Ursusie, Romaszewscy, w ramach powstałego kilka miesięcy później Komitetu Obrony Robotników, zainicjowali i kontynuowali legalną aj opozycyjnej, społecznej i politycznej, której kolejnymi odsłonami była działalność pomocowa w oparciu o struktury Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” oraz powstałą w 1986 r. Komisję Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”.

W latach osiemdziesiątych XX w. Romaszewscy nie ograniczali się wyłącznie do tej sfery aktywności. Podejmując próby przełamania monopolu informacyjnego władz komunistycznych stworzyli Radio Solidarność. Wykształcona w ramach niego formuła nadawania informacji obnażających poczynania komunistycznych władz i podtrzymujących ducha oporu zyskała naśladowców w innych częściach kraju.
Po wprowadzeniu stanu wojennego wraz z mężem Zbigniewem kontynuowała działalność konspiracyjną zakończoną aresztowaniem, osadzeniem w więzieniu i skazaniem wyrokiem sądu.

 

Romaszewscy podczas procesu organizatorów Radia "Solidarność" Warszawa, styczeń -luty 1983 ( ze zbiorów rodziny Romaszewskich)

 

Po odzyskaniu wolności w 1985 r. Zofia Romaszewska otrzymała zgodę na wyjazd do USA. Przebywając tam nawiązała m.in. kontakt z Barbarą Piasecką-Johnson i zgromadziła fundusze, które spożytkowane zostały jako pomoc materialna w ramach Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarności”.
Powstała z inicjatywy Romaszewskich Komisja Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”, działała od 10 grudnia 1986 do 1989 r. na terenie całego kraju, w 28 miastach Polski. Pod względem strukturalnym i funkcjonalnym stanowiła ewenement pośród wszystkich krajów ówczesnej Europy Środkowo-Wschodniej pozostających w sferze dominacji ZSRS. Jej celem była pomoc represjonowanym poprzez udzielanie opieki adwokackiej, wsparcia materialnego, zbieranie i rozpowszechnianie informacji o łamaniu prawa w Polsce. Ogólnokrajowe spotkania Komisji odbywały się w parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej zwykle raz w miesiącu. Omawiano wówczas aktualną sytuację i przypadki represji, którymi zajmowali się członkowie Komisji, ustalano miejsca i terminy przyjazdu adwokatów.

 

1981 Członkowie NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze podczas zebrania. Z podniesioną dłonią Zbigniew Romaszewski. (Fot.AIPN)

 


Rolę rzecznika praworządności i obrońcy represjonowanych Komisja spełniła także organizując wraz z Ruchem Wolność i Pokój Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka. Odbywała się ona w dniach 25-28 sierpnia w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach pod hasłem: „Prawa człowieka nie mają granic. Walka o nie jest sprawą nas wszystkich”. Było to pierwsze tej skali spotkanie w krajach bloku komunistycznego, na którym upomniano się o prawa człowieka i jego godność. Celem organizatorów było powołanie Międzynarodowego Komitetu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, niezależnego od polityków, z szerokim zapleczem społecznym.

 

Wręczenie Zofii i Zbigniewowi Romaszewskim statuetki Kustosz Pamięci Narodowej przez Prezesa IPN dr hab. Janusza Kurtykę, Warszawa 2 czerwca 2006 r. (fot. Piotr Życieński, IPN).

 

 

 

C.Kuta(IPN/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 16:22

    Marcin Fatalski m.in. o szansie na przełamanie impasu ws. amerykańskiego wsparcia Ukrainy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię