Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pexels
Rekordowe progi punktowe. Sukces uczniów czy za łatwe egzaminy?
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Krakowie stała się w tym roku wyjątkowo konkurencyjna. Różnica jednego procenta na egzaminie czy jednej oceny na świadectwie mogła decydować o przyszłości ucznia.
Choć ponad tysiąc osób nie zakwalifikowało się nigdzie, w samych szkołach samorządowych mamy jeszcze około 1700 wolnych miejsc. Do tego dochodzą szkoły niesamorządowe, które nie uczestniczą w elektronicznym systemie rekrutacji, tam szacujemy około tysiąca wolnych miejsc - tłumaczy Dariusz Domajewski.
Tegoroczna rekrutacja przyniosła zaskakująco wysokie progi punktowe, zwłaszcza w topowych liceach. W jednym z oddziałów V Liceum Ogólnokształcącego próg wyniósł aż 187 punktów, co oznacza, że praktycznie tylko olimpijczycy mogli się tam dostać.
Sam byłem zdziwiony wysokością punktów ostatniego przyjętego kandydata. Te punkty są naprawdę wysokie. Zastanawiałem się, z czego może to wynikać. Albo mamy wyjątkowo zdolnych uczniów, albo egzaminy ósmoklasisty są po prostu zbyt łatwe.
Wskazuje się także na efekt "nakręcającej się popularności" niektórych szkół. Kiedy w przestrzeni publicznej pojawia się informacja, że dana szkoła jest modna czy wyjątkowo dobra, liczba kandydatów gwałtownie rośnie, a wraz z nią - próg punktowy.
(cała rozmowa do posłuchania)
Dariusz Domajewski/fot. Sylwia Paszkowska
Plan B. Rekrutacja uzupełniająca
Od wtorku trwa rekrutacja uzupełniająca. To szansa dla tych, którzy w pierwszym etapie nie dostali się nigdzie, ale także dla uczniów, którzy chcą poprawić swoją sytuację i zmienić szkołę na lepszą.
Polecam wszystkim, aby tym razem wybrali jak najwięcej opcji. W pierwszym etapie zdarzało się, że uczniowie wybierali wyłącznie najbardziej prestiżowe licea, jak V LO czy VIII LO i nie mieli żadnego planu B. To często kończyło się brakiem przyjęcia.
Co ważne, w rekrutacji uzupełniającej mogą brać udział także ci, którzy już mają przypisane miejsce, ale chcieliby spróbować swoich sił w innej szkole.
Wolne miejsca są m.in. w I LO, II LO, VI LO czy XX LO. W technikach również wciąż można znaleźć atrakcyjne kierunki, choć w przypadku najbardziej pożądanych zawodów - programista, informatyk, logistyk - próg punktowy może być wysoki. W Technikum Łączności w klasie dla technika programisty próg wyniósł 173 punkty, co zbliża tę szkołę do poziomu najlepszych liceów w Krakowie.
Warto śledzić na bieżąco listy wolnych miejsc dostępne na stronie rekrutacji. System elektroniczny Omikron umożliwia składanie podań z podpisem elektronicznym, co znacznie ułatwia procedurę.
Tegoroczna sytuacja pokazuje, jak ważne jest strategiczne planowanie wyboru szkół oraz konsekwencja w nauce na każdym etapie edukacji, nawet w najmłodszych klasach. To właśnie rodzice mają ogromny wpływ na kształtowanie obowiązkowości i motywacji swoich dzieci. Mimo trudności miejsca w Krakowie są i każdy uczeń znajdzie coś dla siebie. Czasem warto spojrzeć szerzej i odkryć szkoły, które może nie są na pierwszych stronach rankingów, ale oferują solidne przygotowanie do matury i dalszej kariery.