"Naukowcy badają płazy". To proste zdanie nie zawiera jednak informacji, że aby je "zbadać" naukowcy jadą w teren , nocą lub wieczorem, w gumiakach lub woderach docierają do miejsc podmokłych, marzną i mokną. Projekt „Naukowiec w terenie - wiedza o przyrodzie z pierwszej ręki” ma budować zrozumienie i społeczne zaufanie do naukowców. Choć kojarzą się z panami w okularach, wygłaszającymi z katedry mądre zdania, to na ogół w rzeczywistości ich praca wygląda zupełnie inaczej. Szczególnie w naukach biologicznych.
Projekt "Naukowiec w terenie - wiedza o przyrodzie z pierwszej ręki" ma na celu pokazanie pracy naukowca zajmującego się tematyką przyrodniczą i ochroną przyrody. Projekt wpłynie również na kształtowanie właściwych postaw wobec natury.
Projekt „Naukowiec w terenie -wiedza o przyrodzie z pierwszej ręki” ma budować zrozumienie i społeczne zaufanie do naukowców.Choć kojarzą się z panami w okularach, wygłaszającymi z katedry mądre zdania, to w rzeczywistości ich praca wygląda zupełnie inaczej.@RadioKrakow #nauka pic.twitter.com/PwYFKolYsD
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) May 22, 2025
Jest skierowany do wszystkich osób zainteresowanych tematyką przyrodniczą, wynikami najnowszych badań naukowych, ciekawostkami przyrodniczymi, a także pracą naukowców – przyrodników, pokazaną „od kuchni”. Zaplanowane nagrania będą skierowane zarówno do najmłodszych (dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne), jak i dla starszej młodzieży oraz osób dorosłych. Zaplanowany projekt zakłada stworzenie: min.10 nagrań (filmiki "flash-science") skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym min.10 nagrań (filmiki "flash-science") skierowanych do starszej młodzieży i osób dorosłych min.10 infografik dotyczących przedstawianego tematu. Dzięki nim odbiorcy wyruszą z naukowcami tropem niedźwiedzi,płazów, małży, ważek czy mikroplastiku w rzekach.
Projekt finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrania i infografiki będą dostępne na stronie internetowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN, w mediach społecznościowych oraz będą prezentowane na wydarzeniach edukacyjnych organizowanych lub współorganizowanych przez Instytut Ochrony Przyrody PAN .
Z dr Małgorzatą Łaciak rozmawiała Ewa Szkurłat.