Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

KOSMOS GÓRALSKI okiem religioznawcy i filmowca

"Mit to prawdziwa historia, która zdarzyła się na początku" Mircea Eliade – rumuński religioznawca, indolog, filozof kultury, eseista i pisarz. Ten wieczór poświęcę kosmosowi góralskiemu. Dzięki pasji i pracy wielu naukowców i pasjonatów będą Państwo mieli okazję w poznać historie, wierzenia, symbole, o których współczesna kultura zapomniała lub zepchnęła na margines.

fot. Pixabay

O kosmogonii Tatr i Podtatrza mówiłam już w tej audycji z perspektywy etnograficznej, taternickiej. Dziś za sprawą państwa i moich gości spojrzymy na góralski świat okiem antropologa religii i okiem kamery, która towarzyszyła całemu przedsięwzięciu.

W studiu witam prof. Andrzeja Szyjewskiego - antropologa religii, Instytut Religioznawstwa UJ - autor ponad 90-ciu pozycji, w tym 9 książek poświęconych teorii mitu oraz Krzysztofa Krzyżanowskiego z wykształcenia historyka, przez wiele lat związanego z krakowską TVP, autora kilkuset reportaży m.in. o tematyce etnograficznej, poruszających zagadnienia wielokulturowości i mniejszości narodowych.

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię