Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Na AGH powstaje proteza stopy przeznaczona do wspinaczki ściankowej

Potrzeba matką wynalazków a ci młodzi konstruktorzy ze swoim konceptem zamierzają wspiąć się wysoko i to dosłownie. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowują spersonalizowaną protezę stopy przeznaczonej do wspinaczki ściankowej. Jeden z członków Koła Naukowego AGH Rapid Prototyping, Kamil Warchoł pokochał ten rodzaj sportu. Jednak lewą nogę ma amputowaną. Zastępuje ją proteza, nienadająca się do wchodzenia na ściankę. Zamiast ograniczyć możliwości, postanowił poszerzyć wyobraźnię. Razem z zespołem buduje urządzenie, które pomoże mu wspinać się nadal a w przyszłości wyruszyć w góry.

fot. materiały prasowe AGH

- Protetyka nóg na przestrzeni lat bardzo się rozwinęła. Część dyscyplin sportowych może być uprawiana przy użyciu protez do codziennego użytku. Istnieją jednak dyscypliny, gdzie standardowe protezy nie spełniają swojego zadania. Bardzo zależało mi na tym, aby móc uprawiać wspinaczkę ściankową. Zwróciłem się z tym zagadnieniem do moich koleżanek i kolegów ze studiów. Mam nadzieję, że z ich pomocą uda mi się uprawiać wspinaczkę, dla której zwyczajna proteza nie jest wystarczająca - argumentuje członek zespołu AGH Rapid Prototyping, student na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - Kamil Warchoł. 

W ramach prac studenci przeprowadzą także analizę rozkładu pola odkształceń oraz określą miejsca największej deformacji stopy osoby pełnosprawnej i stopy protezowej podczas wykonywanej pracy na ściance wspinaczkowej. Efektem ich działań będzie model stopy protezowej wykonany w oparciu o technologię druku 3D. Wnioski z projektu będą przydatne dla projektantów i twórców spersonalizowanego asortymentu protetycznego. Długofalowym celem projektu jest stworzenie stopy protezowej o lepszych parametrach mechanicznych, uproszczonym sposobie jej zakładania oraz wytwarzania.

- Chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi, które z testowanych materiałów osiągają najbardziej zadowalające parametry mechaniczne oraz czy spełniają określone wymagania stawiane materiałom stosowanym w protetyce - podkreśla liderka projektu - Anna Kopeć. - Kolejnym etapem projektu będzie druk zeskanowanej protezy. Planujemy użyć co najmniej trzech materiałów do wytworzenia prototypu stopy protezowej w technologii druku 3D. Materiały  dobierzemy na podstawie różnych kryteriów cenowych, aby zwiększyć dostępność protez dla jak największej liczby osób - zaznacza studentka. 

Aby odtworzyć model gotowego rozwiązania, studenci wykorzystają skaner 3D. Zastosowanie tej technologii umożliwi uchwycenie skomplikowanej geometrii protezy stopy, potrzebnej do wspinaczki ściankowej. Skaner pozwoli również na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu, który trzeba byłoby przeznaczyć na zaprojektowanie protezy od podstaw. Specyfika warunków użytkowania protezy przeznaczonej do tego sportu sprawia, że występuje konieczność dopasowania jej w sposób indywidualny.

Dzięki zastosowaniu skanowania i druku 3D wyniki projektu mogą okazać się innowacyjnym rozwiązaniem dla protetyki oraz przyspieszyć procesy związane z wytwarzaniem protez, a tym samym poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnością.  Projekt ma szansę odegrać ważną rolę w rozwoju inżynierii biomedycznej. Pomysł stopy protezowej nie jest pierwszym przedsięwzięciem wpisującym się w tematykę z zakresu inżynierii biomedycznej realizowanym przez członków Studenckiego Koła Naukowego AGH Rapid Prototyping. W ubiegłym roku studenci zrealizowali grant, w którym zaprojektowali i wytworzyli łyżki ortodontyczne oraz steny donosowe stosowane w leczeniu rozszczepu podniebienia u dzieci.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię