Wiemy, że na pewnym etapie życia dochodzi do mutacji, która może po wielu latach doprowadzić do rozwoju tej rzadkiej choroby. Najczęściej mielofibroza dotyczy osób w średnim i starszym wieku, ale zdarzają się także zachorowania u osób młodszych – nawet przed 40. rokiem życia. (…) Mielofibroza nie jest chorobą dziedziczną – stwierdza pani Profesor. – Osoby chore mogą być spokojne o los swoich dzieci.
(…) Terapia zależy od zaawansowania choroby. W łagodnych przypadkach wystarcza obserwacja. (…) W bardziej zawansowanych stosujemy leki – przede wszystkim inhibitory kinazy JAK. Działają one objawowo: zmniejszają śledzionę i łagodzą dolegliwości. (…) Jedyną metodą, która może wyleczyć pacjenta jest przeszczep szpiku od dawcy. To jednak bardzo trudny i obciążający zabieg – szczególnie, że zwłóknienie szpiku utrudnia wszczepienie nowego, zdrowego szpiku. Dlatego – wyjaśnia prof. Góra-Tybor, – decyzję o transplantacji podejmujemy wspólnie z pacjentem, rozważając wszystkie „za” i „przeciw”.
- A
- A
- A
Mielofibroza - niepozorne objawy, poważna choroba
Mielofibroza to rzadka choroba nowotworowa krwi. Jej istotą jest włóknienie szpiku kostnego, które wywołują substancje wydzielane przez nieprawidłowo działające płytki krwi. W efekcie szpik przestaje prawidłowo funkcjonować, a proces krwiotworzenia przenosi się do innych narządów, głównie do śledziony, która powiększa się powodując ból, uczucie pełności i brak apetytu. – Nie znamy dokładnych przyczyn powstawania mielofibrozy – informuje prof. Joanna Góra-Tybor z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Autor:
Katarzyna Pelc
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:36
Jak będzie wyglądała Modrzejówka po remoncie? Są wyniki konkursu
-
13:12
Maturzysta może składać odwołania od oceny egzaminu. Jak to zrobić?
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?
-
09:57
Co dalej z krynicką porodówką? Rada społeczna szpitala powiatowego za likwidacją
-
09:23
Linia zastępcza 704 została wydłużona. Dojedzie do Dworca Głównego
-
08:45
POLSA: podstawowe cele misji na ISS wykonane w ok. 96 proc.