Zapewniają realizm pola walki podczas treningu. Opracowane przez Fabrykę Broni "Łucznik" naboje UTM miotają pocisk barwiący, naśladując działanie prawdziwej amunicji. Po instalacji zestawu konwersyjnego UTM, karabinek MSBS Grot działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Zachowana jest pełna automatyka broni a wszystkie czynności manipulacyjne są identyczne, jak przy strzelaniu amunicją ostrą.  Tego typu amunicja charakteryzuje się mniejszą prędkością początkową, dlatego prawidłowo naśladuje  użycie odpowiedników bojowych na krótkich dystansach. 

- Ćwiczenia z UTM-em to zupełnie inny poziom. Mam nadzieję, że będziemy z tego systemu jak najwięcej korzystać. Kolejna sprawa, na którą  mocno był tu kładziony nacisk, to unikanie ofiar postronnych. W naszym szkoleniu właściwie ten temat nie istnieje, a tutaj na początku pojawił się jako poważny problem. Niestrzelanie do nieuzbrojonych tarcz wcale nie było tak instynktowne jak powinno. Myślę, że warto na to zwracać uwagę - komentował uczestnik ćwiczeń, żołnierz OT st. szer. Paweł Kremer. - W zasadzie na bojowo przećwiczyliśmy to czego do tej pory uczyliśmy się tylko na sucho lub ze środkami pozoracji pola walki. Dużą wartością treningu było to, że odbywał się nie na strzelnicy, ale w terenie, który odzwierciedlał realizm pola walki - podsumował prowadzący szkolenie kpr. Maciej Mazurowski.


Elementem szkoleń są ćwiczenia w terenie zurbanizowanym, tzw. czarna taktyka. Poruszanie się po ulicach, walki w pomieszczeniach, wchodzenie do budynków i budowanie systemu obrony w opanowanych obiektach to zagadnienia szkoleniowe, podczas których żołnierze OT  mają okazję przećwiczyć systemy konwersyjne UTM do karabinka GROT.

Armia  zamówiła łącznie 1900 kompletów zestawów konwersyjnych do nabojów treningowych UTM do 5,56 mm karabinka MSBS GROT. Kontrakt o wartości ok. 4,218 mln zł otrzymała Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu.