Zapis rozmowy Jacka Bańki z wojewodą Małopolski, Łukaszem Kmitą.

Minister Niedzielski nie wyklucza, że czwarta fala połączy się z piątą, omikronową. Profesor Pyrć przekonuje, że omikron może wywoływać reinfekcję. Jak dziś Małopolska jest przygotowana na piątą falę?

- Faktycznie każdego dnia pracujemy nad przygotowaniem szpitali. Jeśli spełni się czarny scenariusz dotyczący połączenia czwartej i piątej fali, wszystkie osoby potrzebujące muszą dostać pomoc. Dzisiejsze dane zakażeń są bardziej optymistyczne. Tydzień do tygodnia mamy 10% spadku liczby nowych przypadków. Dziś będzie to około 1500 osób w Małopolsce. Mamy spadek ilości pacjentów w szpitalach. W ciągu tygodnia to spadek o 148 osób. Dziś mamy 2179 pacjentów. Ostatnio poniżej 2000 pacjentów mieliśmy 5 grudnia. Sytuacja się stabilizuje na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że w święta też będzie stabilnie. Wtedy służba zdrowia pracuje na nieco niższych obrotach.

Planuje pan wzmożone kontrole w święta na Podhalu? W hotelach są limity, a ich przekraczanie wiąże się z kontrolą certyfikatów. Co z sylwestrem w Zakopanem?

- Dyspozycje są wydane przez ministra zdrowia i szefa MSWiA. Ja apeluję do każdego, żeby niezależnie od tego, czy będzie na sylwestra w Zakopanem, na prywatce czy sali balowej, żeby zachować ostrożność. Święta to czas, kiedy zawsze luźniej podchodzimy do obostrzeń, ale proszę wszystkich. Podczas Wielkanocy podeszliśmy dobrze. Od świąt liczby zakażeń spadały. Teraz mamy inną sytuację z omikronem. Obywatele wracają z Wielkiej Brytanii. Jesteśmy pełni obaw, ale przygotowani. Od nas zależy, jak przeżyjemy te święta. Dzisiaj zrobiłem sobie sam prezent na święta. Za 10 minut szczepię się trzecią dawką.

Planuje pan nowe akcje szczepień? Od 2 tygodni jest kampania przypominająca o szczepieniach, która wzbudza sporo emocji. Będą dodatkowe akcje?

- W tym momencie mamy zaszczepionych 1 milion 810 tysięcy Małopolan pierwszą dawką. Trzecią dawką 468 tysięcy. Ta kampania jest głośna i wzbudza dyskusje, ale to dobrze. Zwiększa się dzięki temu średnia dzienna wyszczepialność. W październiku mieliśmy 2600 szczepień dziennie. W grudniu średnio dziennie 13 800 szczepień. Między październikiem i grudniem 5 razy zwiększyła się dzienna liczba szczepień. Cały czas zachęcamy z samorządami. Jest wieka kampania rządowa. Polacy zrozumieli, że szczepienia są potrzebne. Nieco spadła liczba wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego. W szczytowym okresie było około 820 wyjazdów dziennie. Dzisiaj mamy dane, że wyjazdów jest o około 10% mniej, bo 758. 10% jest testów pozytywnych w karetkach. Przed nami święta. Apeluję do lekarzy POZ, żeby pracowali w dniach, kiedy POZ są otwarte. Będziemy zwracali uwagę, żeby na SOR-ach była odpowiednia liczba personelu, żeby sprawnie przyjmować pacjentów. W weekend działa nocna i świąteczna opieka zdrowotna. W pierwszej kolejności osoby, których stan zdrowia nie wymaga koniecznej hospitalizacji, nie powinny iść na SOR, ale do nocnej i świątecznej opieki.

Jeszcze obowiązkowe szczepienia dla służby medycznej. Na początku słyszeliśmy jeszcze o nauczycielach i służbach mundurowych. Na razie będzie to dotyczyło pracowników opieki zdrowotnej. Obowiązek szczepień może wpłynąć na liczbę pracowników? Odsetek zaszczepionych w tej grupie zawodowej jest duży, ale liczy się każda para rąk.

- Z drugiej strony w tym miejscu, jakim jest służba zdrowia, każdy z nas ma świadomość, że personel powinien być zaszczepiony. Jeśli wymagać, to w pierwszej kolejności od personelu medycznego. Lekarze przekonują, że szczepionka to największa ochrona przed ciężkim przejściem Covid-19. My to wdrażamy. Mobilizujemy tych, którzy do tej pory się nie zaszczepili. Po stronie służby zdrowia jest wielka odpowiedzialność. Dziękuję im za ciężką pracę w czasie Covid-19.

4,5 miliarda ma trafić na nowe obwodnice. Będą także małopolskie obwodnice: Zielonki, Szczurowa, Brzeszcze. Kiedy pieniądze zaczną pracować?

- Do tego obwodnica Niepołomic i Podłęża. Było zaangażowanie posłanki Ruseckiej, posła Bochenka. Mamy 32 miliony złotych dla Niepołomic. Wczoraj premier na Śląsku ogłosił dodatkowe środki na obwodnice w ciągu dróg wojewódzkich. Obwodnica Zielonek jest planowana do realizacji. W 2022 roku start prac. Koniec w 2024 roku. Tak samo przy Szczurowej. Rząd przekazał ponad 30 milionów na każdą z tych obwodnic. W 2024 roku wystartuje budowa obwodnicy Brzeszcz. Wsparcie jest tu na poziomie prawie 40 milionów złotych. Cały czas przez wojewodę są realizowane programy rządowe dotyczące dróg gminnych i powiatowych. 880 milionów poszło do gmin. W każdej gminie drogi są realizowane. Kilka tygodni temu przesłaliśmy do akceptacji premiera kolejne środki dla kolejnych miejsc. Rozwijamy fundusz autobusowy. Jesteśmy świeżo po rozstrzygnięciu tego. Wiele samorządów chce uruchomić komunikację lokalną. Powstanie 216 linii o długości prawie 8000 kilometrów. Najwięcej zaabsorbuje Małopolska. 13 milionów złotych. Gmina Wieliczka dostanie 2,5 miliona. To walka z wykluczeniem komunikacyjnym. To spełnienie obietnic wyborczych. PiS dotrzymuje obietnic. To dobry rok dla Małopolski, jeśli chodzi o inwestycje.

Jakie nowe połączenia będą?

- To na przykład połączenia w powiecie tatrzańskim, Chełmcu. To połączenia między gminami i między powiatami. W sumie to 216 linii. Wielka liczba. Widać rozwój. Między tym i 2022 rokiem 40 dodatkowych linii. To spory wzrost. Rząd dopłaca 3 złote do każdego przejechanego kilometra dla danego samorządu.

Od wczoraj można z Krakowa do Zakopanego dojechać także pociągiem, choć prace trwają i jest to czasowe połączenie…
- Zachęcamy Małopolan do korzystania z transportu miejskiego w tym okresie. Jak ktoś udaje się w góry, warto przemyśleć przejazd pociągiem. Infrastruktura jest przygotowana.