- A
- A
- A
#12 - Kopalnia Soli w Wieliczce. Wyprawa po "białe złoto" trzy razy w życiu
Kopalnia Soli w Wieliczce to setki lat podziemnej eksploatacji "białego złota". Na kilku poziomach rozmieszone są wyrobiska. Te zalegają na głębokości od około 60 metrów do ponad 300. Światową rangę wielickiej kopalni potwierdził wpis na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1978 roku. W 1994 roku natomiast Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej uznał ją za pomnik historii.To jeden z najciekawszych i najbardziej cenionych obiektów turystycznych w Polsce. Pierwsi turyści zwiedzali kopalnię już w XV wieku. Trasa turystyczna obejmuje 22 komory położone na trzech poziomach (najgłębszy - 135 metrów). Zainteresowani mogą zapoznać się z historią zabezpieczeń górniczych od XVII do XX wieku, a także z historią metod eksploatacji soli. Według danych gromadzonych przez pracowników kopalni - wielickie podziemia zazwyczaj zwiedza się trzy razy w życiu. Pierwszy raz ze szkołą, drugi z dziećmi, a trzeci z wnukami.
Warto na moment zatrzymać się w Komorze Janowice na poziomie I. Naturalnej wielkości figury autorstwa Mieczysława Kluzka ilustrują najważniejszą dla tego miejsca legendę. Kinga, córka węgierskiego króla Beli IV wrzuciła do kopalni soli w Marmaroszu zaręczynowy pierścień. Ten w cudowny sposób, razem z władczynią przeniósł sól kamienną do Wieliczki. Królewna po przybyciu do Polski miała bowiem nakazać drążyć górnikom szyb. W pierwszej bryle odnalazł się pierścień.
Najważniejszym miejscem kopalni jest jednak Kaplica świętej Kingi. To największy tego typu obiekt sakralny na świecie. Założono ją 1896 roku. Prace trwały blisko 70 lat. Za wystrój odpowiedzialni byli górnicy-rzeźbiarze, w tym Antoni Wyrodek oraz Józef i Tomasz Markowscy. Uwagę zwraca figura patronki w centralnej części ołtarza. Charakterystyczne dla wnętrza są natomiast bogato zdobione kryształami soli żyrandole.
Do 1772 roku kopalnia w Wieliczce wchodziła w skład przedsiębiorstwa o nazwie Żupy Krakowskie. Następnie przeszła ona pod zarząd władz austriackich i kolejno, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, stała się własnością Skarbu Państwa.
Gość audycji: Mariusz Dela, przewodnik (Kopalnia Soli "Wieliczka")
Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:53
Bruk-Bet Termalica wraca do ekstraklasy! Awans dzięki remisowi Wisły Płock
-
21:24
Tarnów idzie do muzeum
-
19:13
Czar Nocy Muzeów 2025 w Galerii Marii Ritter w Nowym Sączu
-
18:12
Cisza wyborcza na szczęście cicha. W Małopolsce bez poważnych incydentów
-
17:50
Próba porwania dziecka w Czyrnej pod Krynicą-Zdrój. Są patrole policji
-
17:15
„Walczę o to, żeby miłość była miłością”. Marsz Równości przeszedł przez Kraków
-
16:42
Wspólnota, radość, szacunek. Marsz Równości przeszedł przez Kraków
-
15:04
Trawy podrosły, czas na koszenie. Kraków nie wszędzie jednak kosi tak samo
-
13:33
Duży pożar w Tarnowie, nad miastem kłęby dymu
-
12:59
Podróże rowerowe z dziećmi
-
12:12
Groźny pożar w Tarnowie ugaszony
-
10:48
Jest nowy projekt uchwały o SCT w Krakowie. Kilka ważnych zmian
-
22:05
Mops, Pekińczyk, Shih Tzu, buldog francuski - zabójcze kaprysy ludzi