W programie rozmowa z Aleksandrem Edelmanem” o książce Marka Edelmana „Nieznane zapiski o getcie warszawskim”, która ukazała się nakładem Zeszytów Literackich.
- A
- A
- A
W audycji 15 lutego 2018 roku
Aleksander Edelman o „Nieznanych zapiskach o getcie warszawskim”, archiwalna audycja Jolanty Drużyńskiej z udziałem Marka Edelmana i rozmowa z Iwoną Puchalską o literaturze i operze. Koło kultury 15.02. g. 21-23. Zaprasza Katarzyna Fortuna.
Po raz pierwszy opublikowane wstrząsające zapiski Marka Edelmana o życiu w getcie warszawskim. Wspomnienia spisane dla żony Aliny Margolis-Edelman są niezwykłym świadectwem okrucieństwa i człowieczeństwa zarazem. Znajdują się tu opisy Wielkiej Akcji, działalności Bundu, stosunków panujących w getcie, bezwzględności niemieckiego okupanta, samotności Żydów zamkniętych w getcie.
Książka opracowana przez Martynę Rusiniak-Karwat została opatrzona wnikliwymi komentarzami.
Autorem przedmowy jest syn Marka Edelmana Aleksander Edelman, który doprowadził do wydania książki.
„Strażnik - Marek Edelman”- archiwalna audycja Jolanty Drużyńskiej
Rozmowa z Markiem Edelmanem, ostatnim dowódcą powstania w getcie warszawskim, lekarzem, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, kawalerem orderu Orła Białego. Opowiada o sobie, o pobycie w getcie, a także o wywiadzie udzielonym Rudiemu Assuntino i Wlodkowi Goldkornowi, na którego podstawie powstała książka "Strażnik Marek Edelman opowiada" traktująca o ludziach z getta, powojennych losach tych, którzy przeżyli i o palących problemach współczesności.
W audycji przedstawiono fragmenty tej książki, pieśni o matce i o pokoju w wykonaniu Andre Ochodlo oraz hymn powstańców warszawskiego getta autorstwa Hirsza Glika.
O adaptacji tekstów literackich w operze.
Rozmowa z Iwoną Puchalską, autorką książki „Sztuka adaptacji. Literatura romantyczna w operze dziewiętnastowiecznej” .Wydawnictwo Universitas.
Literatura romantyczna w operze .
Tematem spotkania będzie współistnienie i współzależności muzyki i literatury.
Jako materiał badawczy posłużyły Iwonie Puchalskiej dziewiętnastowieczne operowe adaptacje dzieł literackich: „Traviaty” Verdiego, powstałej z inspiracji "Damą Kameliową" Dumasa-syna, „Wertera” Masseneta, odwołującego się do „Cierpień młodego Wertera” Goethego oraz "Opowieści Hoffmanna" Offenbacha, których libretto nawiązuje do utworów i biografii E.T.A. Hoffmanna.
Opera „Andrea Chenier" Giordana jest punktem wyjścia do rozmowy o sposobie portretowania poety, jego funkcji w społeczeństwie i o romantycznym stereotypie poezji. Motyw "szlachetnego złoczyńcy" w operze "„Śmierć Klinghoffera" Adamsa.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:27
UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody
-
14:15
Koncerty na miejskich placach i w klubach z okazji sobotniej Nocy Jazzu
-
13:55
Spore utrudnienia na kolei. Dwa pociągi na jednym torze skierowane na siebie
-
13:36
Jak będzie wyglądała Modrzejówka po remoncie? Są wyniki konkursu
-
13:12
Maturzysta może składać odwołania od oceny egzaminu. Jak to zrobić?
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?