- A
- A
- A
"Boli tylko, gdy się śmieję..." Listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema oraz Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Krakowie
"Boli tylko, gdy się śmieję..." Listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema oraz Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Krakowie w Kole Kultury. Gośćmi programu są Ewa Lipska i Tomasz Fiałkowski oraz Piotr Wasilewski i Krzysztof Jędrysek. 'Boli tylko, gdy się śmieję..." - to tom zawierający listy i rozmowy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema oraz listy, które poetka wymieniała z synem autora "Solaris" Tomaszem Lemem i rozmowy, które ze Stanisławem Lemem przeprowadziła Ewa Lipska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Korespondencja odsłaniająca kulisy wyjątkowej przyjaźni. Dwie wybitne osobowości: poetka i pisarz. Obdarzeni talentem, wrażliwością, poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią.
Dzieliło ich ponad dwadzieścia lat, lecz łączyło więcej: miłość do literatury i zabawy słowem, umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Ich korespondencja z lat 80. XX wieku to nie tylko zapis wyjątkowej przyjaźni i zmagań z codziennością, ale również portret ówczesnego życia literackiego Polski i Krakowa.
Książka, wzbogacona licznymi fotografiami, pokazuje nieznane oblicze twórczości obojga literatów, ich charaktery oraz skomplikowane czasy, w których żyli. Jej publikacja to jedno z istotnych wydarzeń literackich i kulturalnych ostatnich lat.
Ewa Lipska (ur. 1945) – jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Zawsze jednak osobna, tak jak osobna i wyrazista jest jej dykcja poetycka, nieufność do „zastanego” języka, błyskotliwa metaforyka, gęstość znaczeń, paradoks. Autorka tekstów piosenek, felietonistka. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, w tym Nagrodą Literacką Gdynia za tomik Pogłos. Uczestniczka międzynarodowych festiwali literackich oraz pobytów stypendialnych (USA, Niemcy). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członek polskiego Pen Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności.
Stanisław Lem (1921–2006) – najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.
Tomasz Lem (ur. 1968) – ukończył American International School w Wiedniu, studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Absolwent fizyki na Princeton University. Jest tłumaczem.
Narodowe Czytanie z Biblioteką Kraków w Krakowie.
Krakowscy aktorzy, przedstawiciele instytucji kultury, samorządowcy, uczniowie i mieszkańcy wezmą udział w Narodowym Czytaniu z Biblioteką Kraków w Krakowie.
Czytanie „Przedwiośnia „ Stefana Zeromskiego” odbędzie się na dwu scenach; przed Nowohuckim Centrum Kultury i przed budynkiem dawnego dworca PKP. Oprawę artystyczną zapewnią aktorzy, na czele z Jerzym Trelą, Tomaszem Schimscheinerem. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jędrysek-aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Specjalnie wybraliśmy miejsca, które nawiązują do Żeromskiego -mówi Piotr Wasilewski- dyrektor działu promocji Biblioteki Kraków-organizatora wydarzenia.
Narodowe czytanie w Krakowie o godz. 11 -scena przed Nowohuckim Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232 oraz o 13.00 – scena przed budynkiem dawnego dworca PKP, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:54
31-latek zginął w zderzeniu quada z ciągnikiem rolniczym
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycięski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego