Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Witkacy, Chwistek, Hasior, Brzozowski - to niegdyś a dziś? Co stało się ze sztuką współczesną w Zakopanem w XXI wieku?

Niemalże przez cały XX wiek było Mekką dla polskiej awangardy. Tu działali wielcy twórcy spod znaku ekspresjonizmu, formizmu, futuryzmu. Surrealiści i symboliści. W artystowskim Zakopanem czuli się równie dobrze jak rodzimi twórcy sztuki podhalańskiej. W XXI wieku blisko 30-tysięczne Zakopane ściąga prawie 4 miliony turystów rocznie, ale o awangardowych twórcach i ich sztuce, niegdyś przyciągającej ich równie silnie jak klimatyczne górskie wycieczki, dziś już nie wiele kto pamięta i mówi... Gdzie podziała się zakopiańska awangarda? Dlaczego lokalne władze robią "skok" na jedyną rozpoznawalną w Polsce Miejską Galerię Sztuki i gdzie "znikają" prace ponad setki zakopiańskich artystów plastyków - o tym dyskutowali w zakopiańskim wydaniu Koła Kultury - 1 grudnia 2015 roku - goście Jolanty Drużyńskiej.

Fot. Muzeum Tatrzańskie, Miejska Galeria Sztuki, Jolanta Drużyńska

Pretekstem do dyskusji w zakopiańskim wydaniu Koła kultury, była głośna już w całej Polsce próba połączenia istniejącej od ponad 100 lat najbardziej rozpoznawalnej zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki z Biurem Promocji Zakopanego w jeden byt pod nazwą Zakopiańskie Centrum Kultury. Projekt budzi kontrowersje i zaniepokojenie w środowiskach artystycznych i kulturalnych w kraju, łącznie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo ostatnich zapewnień władz o pozostawieniu niezależności galerii, włączona w struktury nowej instytucji kultury  straci swój niezawisły byt a może także i profil artystyczny.

Jak ów projekt wpisuje się w utracona w XXI wieku przez Zakopane ważną pozycję na liście polskich awangardowych centrów sztuki ? o tym także mówili goście Jolanty Drużyńskiej

W dyskusji , która odbyła się dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego w Galerii Władysława Hasiora udział wzięli :

- Ewa Ross Baczyńska, rzeźbiarka prezes zakopiańskiego oddziału Związku Polskich Artystów Grafików, pedagog Zespołu Szkół Plastycznych im. Kenara

- Anna Zadziorko, historyk sztuki - dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki

- Anna Wende Surmiak , dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego

- Julita Dembowska, historyk sztuki, kuratorka Galerii Władysława Hasiora .

Do udziału w programie zaproszona została także już na początku listopada, odpowiedzialna za sprawy kultury wiceburmistrz Zakopanego p. Agnieszka Nowak Gąsienica, która jednak stanowczo odmówiła udziału w rozmowie w proponowanym terminie, informując jednocześnie, że jedynym możliwym terminem spotkania jest 4 grudnia, a zatem już po planowanej przez RK emisji programu. Niestety odmówiła również wyznaczenia reprezentanta miasta mimo prośby autorki programu i swojej własnej sugestii zawartej w mailu " ...zaś na wypadek niespodziewanej przeszkody w audycji wezmą udział w moim imieniu umocowani i kompetentni przedstawiciele".

Pozostaje wyrazić żal, że nikt z instytucji w końcu samorządowej, której powinno zależeć na zakopiańskiej kulturze, ale także na promocji miasta, nie był w stanie dołączyć do radiowej dyskusji.


 

 


 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię