Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Wańka-wstańka" w Muzeum Nowej Huty

W alei Róż funkcjonował zaledwie szesnaście lat, ale odcisnął bardzo mocno swoje piętno na Nowej Hucie . O wystawie przypominającej dzieje nowohuckiego pomnika Lenina i "trudnym dziedzictwie" Jolanta Drużyńska rozmawia z kuratorem ekspozycji Zbigniewem Semikiem . Środa 5 sierpnia g.22.05

Pomnik Lenina ze śladami "wyrazów wdzięczności" mieszkańców/AIPN

 

Dzieje pomnika Lenina, autorstwa Mariana Koniecznego stały się pretekstem do zbudowania nowej wystawy w Muzuem Nowej Huty. Od jego demontażu w 1989 roku minęło ponad 30 lat, a  historie takie jak jego nieudane wysadzenie, próby obalenia przez manifestantów czy legendy miejskie, jakie generował, budzą zainteresowanie i są szeroko komentowane.

Wystawa to nie tylko przypmnienie dziejów pomnika Lenina ale także  próba opowiedzenia uniwersalnej historii monumentów na przestrzeni dziejów, które stanowią o tzw. trudnym dziedzictwie" szczególnie wyraźynym w byłych krajach komunistycznych. 

 

 

W cześci wystawy  zaytułowanej  "Dystans" pojawiły się natomiast prace wspólczesnych twórców eksplorujących tematykę  wizerunku „komunistycznych bohaterów” autorstwa Pawła Susida, Krzysztofa M. Bednarskiego i Jacka Sroki. Wśród prezentowanych prac są  także dzieła tak rozpoznawalnych artystów, jak m.in. Marian Konieczny, Bronisław Chromy, Wojciech Fangor, Edward Dwurnik czy znana i budząca kontrowersje instalacja Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich „Fontanna przyszłości”, przedstawiająca odblaskową, „siusiającą” figurkę Lenina.

 

"Wańska - wstańka. Nowohucki pomnik Lenina - wystawa w Muzeum Nowej Huty od 6 sierpnia do 15 marca 2021 roku 

 

mat.pras MNH/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię